loader loader

Erytrocyty wyługowane w moczu – co oznaczają w badaniu moczu?

Erytrocyty w moczu, w tym erytrocyty wyługowane, to częsty wynik analizy ogólnej moczu. Erytrocyty wyługowane w moczu zawsze świadczą o ich nerkowym pochodzeniu. Obecność erytrocytów wyługowanych w moczu wskazuje na zapalenie nerek (kłębuszkowe, odmiedniczkowe, śródmiąższowe) oraz kamicę nerkową (kamienie nerkowe). Erytrocyty świeże i wyługowane w moczu świadczą także o krwawieniu z dróg moczowych.

  • 4.5
  • 94
  • 1

Erytrocyty w moczu (krwinkomocz i krwiomocz) a badanie ogólne moczu

Erytrocyty w moczu, w tym erytrocyty wyługowane, to stosunkowo częsty wynik analizy ogólnej moczu. Poza białkomoczem, czyli obecnością białka w moczu w ilości przewyższającej 200 mg/l, najczęstszą diagnozowaną zmianą jest obecność erytrocytów w moczu.

Krwinkomocz to obecność czerwonych krwinek w moczu, widocznych wyłącznie w badaniu mikroskopowym. Z kolei krwiomocz to widoczna gołym okiem zmiana barwy moczu na czerwoną lub brunatną spowodowana zawartością erytrocytów w moczu. Szczególną sytuacją kliniczną są erytrocyty wyługowane w moczu.

Erytrocyty wyługowane w moczu – skąd pochodzą?

W różnicowaniu przyczyny krwinkomoczu bardzo pomocna okazuje się być analiza wyglądu erytrocytów pod mikroskopem. W przeciwieństwie do erytrocytów świeżych, o zachowanym anatomicznym kształcie, erytrocyty wyługowane mają zmienioną morfologię. Podczas przechodzenia przez błonę podstawną kłębków nerkowych, mocz wnika w głąb krwinek, przez co krwinki czerwone w moczu stają się okrągłe i wyblakłe, z niewyraźnymi konturami.

Erytrocyty wyługowane w moczu zawsze świadczą o ich nerkowym pochodzeniu. Norma to 2–3 erytrocyty w polu widzenia, każda wyższa wartość powinna być zweryfikowana dodatkowymi badaniami. Warto pamiętać, że powszechnie wykonywane testy paskowe nie rozróżniają typu erytrocytów – umożliwiają jedynie mikroskopową analizę osadu moczu.

Sprawdź również: Ketony w moczu – normy, przyczyny, objawy, leczenie

Erytrocyty wyługowane a zapalenia nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek to schorzenie powodowane m. in.: infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi. Bardzo często nie daje żadnych objawów, a diagnostyka możliwa jest dzięki analizie moczu. Najważniejsze zmiany w badaniach laboratoryjnych to:

  • badanie ogólne moczu wykazuje obecność białka i pienienie moczu,
  • występują czerwone krwinki w moczu, często barwiące go na brunatny kolor; z racji nerkowego pochodzenia krwinek czerwonych, obecne w moczu są erytrocyty wyługowane,
  • we krwi stwierdza się spadek poziomu białka,
  • charakterystyczne są podwyższone lipidy we krwi, zwłaszcza cholesterol LDL.

Inne typy zapalenia nerek – odmiedniczkowe czy śródmiąższowe – także prowadzą do obecności w moczu erytrocytów wyługowanych. Odmiedniczkowe zapalenie nerek poza obecnością czerwonych krwinek w moczu, cechuje się licznymi leukocytami i eozynofilami w moczu. Z kolei śródmiąższowe zapalenie nerek najczęściej ma charakter polekowy, a w moczu zaobserwować można erytrocyty wyługowane, leukocyty, białko i niekiedy glukoza.

Erytrocyty wyługowane w moczu – objaw kamicy nerkowej

Kamica nerkowa spowodowana jest najczęściej odwodnieniem organizmu, źle zbilansowaną dietą oraz nawracającymi zakażeniami dróg moczowych. Obecne w moczu szczawiany, fosforany i kwas moczowy wytrącają się w postaci kryształów. Drażnią one mechanicznie drogi moczowe, są ponadto matrycą, na której dochodzi do rozwoju kamieni nerkowych.

Powodują one krwawienie dróg moczowych, co manifestuje się obecnością erytrocytów świeżych i wyługowanych w moczu. Ponadto w badaniu moczu zaobserwować można kryształy szczawianowe, moczanowe czy fosforanowe oraz leukocyty i bakterie jako wyraz towarzyszącego zakażenia.

Opublikowano: 09.01.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.5

Justyna Mazur

Justyna Mazur

Analityk medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stale kontynuuje edukację, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Kilkuletnie doświadczenie zawodowe zapewnia jej znajomość realnych wątpliwości i obaw pacjentów związanych z wykonaniem oraz interpretacją badań laboratoryjnych.

Komentarze i opinie (1)


Dziękuję za opis schorzenia

Może zainteresuje cię

Ostra niewydolność nerek – przyczyny, objawy, leczenie

 

Urazy nerek – stłuczenie (odbicie), pęknięcie, rozerwanie – jakie dają objawy i jek się leczy?

 

Przewlekła niewydolność nerek – przyczyny, objawy, leczenie

 

Przewlekła mocznica – przyczyny, objawy, leczenie

 

Rak nerki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

 

Erytrocyty świeże w moczu – jakie są przyczyny obecności krwinek czerwonych w moczu?

 

Zespół nerczycowy – objawy, przyczyny, leczenie

 

Nefrektomia (usunięcie nerki) – wskazania, jak wygląda, powikłania