loader loader

Dieta przy trądziku różowatym – co jeść, a co szkodzi na trądzik?

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, którą rozpoznać można po charakterystycznych krostkach, pajączkach i zaczerwienieniach. Na nasilenie objawów trądziku wpływ mają m.in. czynniki żywieniowe. Spożywanie pewnego rodzaju pokarmów może powodować silniejsze zaczerwienienie skóry, z kolei włączenie odpowiednich grup produktów łagodzi stany zapalne. Jak powinna wyglądać dieta na trądzik różowaty?

  • 4.8
  • 193
  • 15

Rumień, grudki, krostki na twarzy – objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty to zapalna, przewlekła choroba skóry twarzy. Charakterystycznym objawem trądziku różowatego jest pojawianie się na skórze zaczerwienienia, krostek, grudek lub pajączków. Przyczyn trądziku różowatego może być wiele, a zalicza się do nich, m.in. zaburzenia hormonalne, promieniowanie UV, zakażenia bakteryjne, problemy z trawieniem niektórych składników pokarmowych, długotrwałe stosowanie sterydów, łojotok, niektóre leki, stres czy czynniki genetyczne.

Trądzik różowaty znacznie częściej występuje też u osób z jasną karnacją oraz mających cerę naczynkową. Schorzenie to przebiega na ogół z okresami zaostrzeń i remisji, z tym, że każde zaostrzenie prowadzi do coraz większego uszkodzenia skóry. Na podstawie objawów, jakie daje trądzik różowaty, ostały wyróżnione jego 4 postacie. Pierwsza postać polega na pojawianiu się rumienia na skórze w obrębie środkowej części twarzy oraz rozszerzaniu naczynek krwionośnych. Kolejna to tzw. postać guzowata objawiająca się stałym rumieniem, obrzękiem twarzy, krostkami, zgrubieniami i guzami na skórze, zwłaszcza w okolicy nosa, uszu, czoła oraz oczu.

Przeczytaj: Krostki na twarzy – co może je powodować?

Inną postacią jest występowanie czerwonych, kopulastych krost i grudek na twarzy, zazwyczaj w jej środkowej części. Trądzik różowaty może również dotykać narządu wzroku, wtedy mówi się o jego postaci ocznej, której charakterystycznymi objawami są łzawienie, pieczenie, swędzenie oczu oraz nadmierna wrażliwość na promieniowanie słoneczne.

Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe, a z uwagi na to, iż jest chorobą przewlekłą, nie da się go całkowicie wyleczyć, lecz jedynie złagodzić przebieg. W terapii często stosuje się metody łączone, np. antybiotyki z odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz foto- lub laseroterapią. Poza tym w leczeniu duże znaczenie odgrywa także odpowiednia dieta na trądzik. Niektóre składniki pokarmowe mogą bowiem nasilać, a inne zmniejszać objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – dieta przy zmianach skórnych

Dieta przy trądziku różowatym podobnie jak i w innych schorzeniach skóry wymaga włączenia do jadłospisu produktów bogatych w substancje odżywcze, które poprawiają stan skóry oraz wspierają jej regenerację. Jakie są najważniejsze składniki w diecie na trądzik? W leczeniu trądziku dietą dużą rolę odgrywają silne antyoksydanty zwalczające wolne rodniki (przede wszystkim witaminy A, C i E) oraz zdrowe tłuszcze.

  • Witamina A – wpływa na wzrost zdolności regeneracji komórek skóry. Ochrania również nabłonek i błony śluzowe przed uszkodzeniami. Znajdziemy ją w produktach, takich jak: jaja, tłuste ryby morskie, mleko i jego przetwory oraz niektórych owocach i warzywach (np. brokuły, marchew, czerwona papryka, dynia, awokado, śliwki, morele).
  • Witamina C – jak inne antyoksydanty zapobiega starzeniu się oraz uszkodzeniu skóry. Witamina C pozwala również przywrócić właściwy, zdrowy koloryt skórze, rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza widoczność krost oraz zaczerwienień. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu, co ma kluczowe znaczenie w zmniejszeniu objawów trądziku różowatego. Produkty bogate w witaminę C niezbędne w diecie przy trądziku to: czerwona papryka, cytrusy, dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka czy truskawki.
  • Witamina E – jest niezbędna do uzyskania właściwego nawilżenia skóry oraz wspomaga odzyskanie jej gładkości, niweluje zmiany skórne oraz blizny. Witamina E występuje w produktach, takich jak: oleje roślinne, pestki, nasiona, orzechy, żółtka jaj, kiełki, zarodki zbóż i niektóre warzywa (np. szpinak, czerwona papryka).

To nie jedyne składniki, które powinny uwzględnić w swoim jadłospisie osoby mające trądzik różowaty. Dieta powinna dostarczać także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływają one poprawę wyglądu skóry, jej nawilżenie oraz sprzyjają budowaniu prawidłowej odporności organizmu. Kwasy te obecne są w tłustych rybach morskich (np. łosoś, śledź, makrela), olejach roślinnych, oliwie z oliwek, nasionach (np. słonecznika) czy orzechach.

Co szkodzi na trądzik różowaty? Czego unikać w diecie?

Dieta w trądziku różowatym wymaga wykluczenia pewnych produktów spożywczych, które mogą nasilać tworzenie się zmian skórnych oraz rumienia na twarzy. Czego nie jeść przy trądziku?

  • Należy unikać ostrych przypraw (np. papryka ostra, chili, pieprz) z uwagi na to, iż pobudzają układ naczyniowy, w wyniku czego dochodzi do nasilenia zmian.
  • Szkodliwy jest także alkohol (zwłaszcza czerwone wino, ale też inne rodzaje, jak wino białe, wódka, piwo, whisky). Picie alkoholu przyczynia się do nadmiernego rozszerzania naczyń krwionośnych, co objawia się zaostrzeniem rumienia.
  • Zaleca się eliminację owoców i warzyw będących źródłem histaminy (np. pomidory, szpinak, bakłażan). Histamina odpowiada bowiem za pojawianie się reakcji alergicznych, takich jak: świąd, zaczerwienienie, pokrzywka czy obrzęki skóry.
  • Stan skóry może pogorszyć picie herbaty i kawy. Powoduje to wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przez co zwiększa się również przepływ w naczyniach, co prowadzi do ich rozszerzania.
  • Ograniczeniu powinny ulec produkty będące źródłem cukrów prostych (np. słodzone napoje, słodycze, słone przekąski, wyroby cukiernicze, jasne pieczywo, biały ryż, pszenny makaron, słodzone jogurty). Mają wysoki indeks glikemiczny, czyli przyczyniają się do znacznych wahań poziomu insuliny, co wpływa na zwiększenie aktywności wydzielniczej gruczołów łojowych. Spożywanie tego rodzaju produktów może nasilać tworzenie się wyprysków i krostek na skórze.

Istotna jest również rezygnacja ze spożywania gorących potraw i napojów. Powodują one spadek przepływu krwi z okolicy twarzy do mózgu, co prowadzi do zwiększenia zaczerwienienia skóry twarzy.

Jakie zioła na trądzik różowaty?

W leczeniu trądziku różowatego pomocne może być także stosowanie ziół zarówno w postaci naparów do picia, jak i zewnętrznie na skórę. Doskonałym ziołem na krostki na twarzy jest fiołek trójbarwny, który poleca się do picia oraz pocierania jego naparem skóry. Roślina ta bowiem wspomaga proces oczyszczania krwi oraz detoksykację organizmu, a jak wiadomo to właśnie zaleganie zbyt dużej ilości toksyn jest częstą przyczyną pojawiania się zmian skórnych.

Innym przykładem zioła na trądzik jest nagietek, który wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni przed tworzeniem się kolejnych ognisk zapalnych, a także wspiera procesy regeneracji i gojenia skóry. Wypryski na twarzy można zwalczyć, stosując okłady z liści mniszka lekarskiego lub wyciśniętego z nich soku. Mniszek przyspiesza procesy gojenia się skóry, redukuje ilość wykwitów skórnych oraz chroni przed powstawaniem kolejnych obszarów zapalnych.

Z kolei na rumień związany z nadmiernym rozszerzaniem naczynek krwionośnych doskonale działają okłady ze skrzypu polnego, który zapobiega tzw. pękaniu naczynek na twarzy.

Leczenie trądziku różowatego

Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są wciąż dokładnie poznane, dlatego leczenie tego schorzenia jest stosunkowo trudne i wymaga nie tylko stosowania leków miejscowych i ogólnych, ale również odpowiedniej pielęgnacji skóry, zrównoważonego trybu życia, a w zaawansowanych przypadkach – nawet zabiegów chirurgicznych. Warto zrezygnować z alkoholu, mocnej kawy i herbaty, a także ekspozycji na promieniowanie UV (opalania się, czy solarium).

To też może Cię zainteresować: Łuszcząca się skóra – czy zawsze oznacza łuszczycę?

Leczenie miejscowe trądziku różowatego

W leczeniu miejscowym stosuje się takie preparaty, jak:

  • metronidazol – jest to substancja znana powszechnie, jako antybiotyk doustny, jednak w dermatologii dostępne są kremy, żele i emulsje zawierające metronidazol. Jest to substancja o działaniu bakteriobójczym i pierwotniakobójczym, nie działa jednak na bakterie tlenowe i względnie beztlenowe;
  • kwas azelainowy – substancja ta ogranicza stan zapalny, zapobiega przebarwieniom skóry oraz ma działanie przeciwbakteryjne. Jak pokazały badania kliniczne, kwas azelainowy wykazuje wysoką skuteczność w niwelowaniu objawów trądziku różowatego, nawet w porównaniu do wyżej opisywanego metronidazolu;
  • iwermektyna – substancja wykazująca działanie przeciwzapalne i co ważne – eliminująca zakażenie nużeńcem, które uważane jest za czynnik predysponujący do pojawienia się objawów trądziku różowatego. Iwermektyna jest dobrą alternatywą dla metronidazolu – badania pokazały, że okres bez objawów choroby był dłuższy po leczeniu miejscowym iwermektyną, niż metronidazolem.

Trądzik różowaty – leki ogólne

W terapii trądziku różowatego w pewnych sytuacjach konieczne jest rozpoczęcie leczenia ogólnego. W terapii tej stosuje się przede wszystkim tetracykliny, czyli antybiotyki o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym. Leki te należy stosować z ostrożnością, gdyż są to substancje przeciwwskazane w ciąży i w czasie karmienia piersią. Warto wspomnieć, że tetracykliny stosuje się również w przebiegu trądziku pospolitego.

Trądzik różowaty, a probiotyki

Probiotyki to tak zwane „dobre bakterie”, czyli drobnoustroje, które mają korzystny wpływ na organizm człowieka. Stres i nieprawidłowa dieta prowadzi do zaburzenia równowagi w jelitach – namnażaniu ulegają bakterie patogenne, co prowadzi do zaburzenia bariery jelitowej i wchłaniania do organizmu substancji toksycznych, co stymuluje proces zapalny. Zaburzenia te prowadzą do zaostrzeń objawów trądziku różowatego. Przyjmowanie probiotyków może więc istotnie poprawiać stan skóry i zapobiegać zaostrzeniom. Pojawiają się również ciekawe hipotezy, według których probiotyki stosowane miejscowo przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego skóry oraz hamują nadmierną odpowiedź układu odpornościowego.

Trądzik różowaty – leczenie zabiegowe

Zmiany przerostowe, będące efektem ciężkiego przebiegu schorzenia mogą wymagać wykonania pewnych zabiegów chirurgicznych. Nadmiar skóry (np. na nosie) usuwa się z użyciem klasycznego skalpela lub z wykorzystaniem lasera. Czasami stosuje się również zabiegi z użyciem noża elektrycznego. Leczenie zabiegowe pozwala na uzyskanie dobrych efektów estetycznych i poprawę wyglądu pacjentów.

To też może Cię zainteresować: Śmierdzące stopy – przyczyny, leczenie

Trądzik różowaty – jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry?

Skóra zmagająca się z problemem trądziku różowatego wymaga wiele uwagi i odpowiedniego traktowania. Oto kilka rad, do których warto się stosować podczas codziennej pielęgnacji:

  • należy unikać silnych detergentów, w tym powszechnych mydeł;
  • do oczyszczania i pielęgnacji skóry warto wybierać dermokosmetyki przeznaczone dla osób z trądzikiem różowatym;
  • warto unikać mechanicznego drażnienia skóry podczas demakijażu i osuszania;
  • toniki na bazie alkoholu, czy produkty do makijażu wodoodpornego mogą podrażniać skórę z trądzikiem różowatym;
  • warto wybierać produkty z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne takimi, jak witamina C, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z miłorzębu japońskiego, olejek różany;
  • należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV, gdyż promieniowanie słoneczne zaostrza zmiany skórne;
  • polecane są produkty z substancjami, które wzmacniają barierę lipidową. Do substancji tych należą m.in. ceramidy, oleje roślinne: olej ze słodkich migdałów, awokado, czy też olej z wiesiołka.

Trądzik różowaty okiem dermatologa – FILM

Wypowiedź dermatologa – jak leczyć trądzik różowaty?

Zdaniem eksperta

Trądzik różowaty dotyczy przede wszystkim kobiet. Jeżeli dotyka mężczyzn, są to najczęściej bardzo nasilone postacie z przerostem skóry nosa.

Przyczyną trądziku różowatego są zaburzenia naczynio-ruchowe naczyń krwionośnych, a u kobiet są to zaburzenia hormonalne. Pojawiające się zmiany należy leczyć jak najwcześniej, aby ograniczyć utrwalenie rozszerzenia naczyń, w przeciwnym razie rozszerzone naczynia mogą być leczone jedynie zabiegowo – elektrokoagulacją bądź laserem.

Zmiany rumieniowe należy leczyć preparatami, które ograniczają skłonność naczyń do rozszerzania się i są to preparaty miejscowe w postaci kremów, pianek lub maści. Także suplementy diety, złożone z ziół o takich właściwościach, wspomagają prawidłowe działanie naczyń krwionośnych w skórze. Zmiany zapalne – grudkowe czy krostkowe – należy leczyć antybiotykami i są to: tetracykliny, erytromycyna, azytromycyna, doksycyklina, dodatkowo możemy stosować sulfony lub arachiny. W przypadku bardzo nasilonych zmian i nie odpowiadających na leczenie wyżej wymienionymi preparatami możemy włączyć retionoidy – są to pochodne witaminy A, które przy prawidłowo przeprowadzonej terapii dają szansę na dłuższy okres remisji.

Pacjenci z trądzikiem różowatym muszą unikać czynników, które prowokują pojawienie się zmian rumieniowych lub je nasilają. Są to: alkohol (który ma wybitne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne), nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr, mróz, stresy oraz jedzenie pikantnych potraw. Poza preparatami leczniczymi należy stosować odpowiednią pielęgnację, tj. używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, preparatów ochronnych na wiatr i mróz oraz takich, które regulują działanie zawężające naczyń krwionośnych.

współpraca: lek. Katarzyna Banaszczyk

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7;
  2. M. Adamczyk, PROBIOTYKI - NOWE MOŻLIWOŚCI W LECZENIU TRĄDZIKU POSPOLITEGO I RÓŻOWATEGO. [https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a583/Probiotyki---nowe-mozliwosci-w-leczeniu-tradziku-pospolitego-i-rozowatego.html/m138];
  3. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, wyd. 1.
Opublikowano: 02.06.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.8

Joanna Ludwiszewska

Joanna Ludwiszewska

Dietetyczka

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kierunku Dietetyka oraz Technologia Żywności i Żywienie Człowieka o specjalności Żywienie Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas licznych zajęć praktycznych w szpitalach, poradniach żywieniowych, domach opieki, prowadząc warsztaty żywieniowe, pracując jako dietetyk na portalu internetowym o tematyce żywieniowej. Na bieżąco poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz konferencjach naukowych. Dietetyka to przede wszystkim jej pasja, dlatego interesuje się każdą jej dziedziną. W swojej pracy do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, aby jak najlepiej pomóc mu osiągnąć zamierzony cel. Przygotowywane jadłospisy zawsze dostosowuje do potrzeb i preferencji pacjenta. Interesuje się gotowaniem i ciągle poszukuje nowych przepisów na ciekawe i zdrowe dania.

Komentarze i opinie (15)


Dużo witaminy C mają np jagody goji. Zawartość witaminy C w cytrynie np jest serio malutka, w porównaniu z tymi jagodami. Taka ciekawostka, bo ja teraz np. pije tylko wode z jagodami no ale oczywiscie ogolnie dieta i pielegnacja sa mega wazne. inaczej pewnie nigdy bym sie rozowatego nie pozbyla

Bardzo ważny artykuł i opinie które są tutaj. Można wynieść sporo rzeczy fajnych stąd. Jestem ciekawa jak u mnie się taka dieta czy acne rose sprawdzi. Oby dobrze.

Może zainteresuje cię

Wodorotlenek wapnia (wapno gaszone) – właściwości i zastosowanie E526

 

Głodzenie się – jakie mogą być skutki i konsekwencje stosowania głodówek?

 

Dieta owocowo-warzywna oczyszczająca organizm - zasady, przeciwwskazania i jadłospis

 

Alginian sodu E401 – właściwości, zastosowanie, szkodliwość

 

Które produkty spożywcze najbardziej szkodzą stawom?

 

Dieta przy nadczynności i niedoczynności przytarczyc

 

Wideo – Dieta przy osteoporozie

 

Difosforany E450 – co to jest, właściwości, funkcje, szkodliwość