loader loader

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny kłucia piersi?

Ból i kłucie piersi to stosunkowo częsta przypadłość. Wiele kobiet skarży się na takie dolegliwości cyklicznie – jako na jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kłucie w piersiach może być spowodowane również przez gruczolakowłókniaki czy torbiele. Ból i kłucie sutka może towarzyszyć z kolei młodym mamom, które karmią piersią. Jakie są inne przyczyny kłucia piersi?

  • 4.5
  • 112
  • 1

Ból i kłucie w piersiach przed okresem

Większość kobiet odczuwa comiesięczne kłucie i bóle piersi przed okresem. W drugiej połowie cyklu miesiączkowego dochodzi do nagłego spadku poziomu estrogenów, natomiast wzrasta poziom innego hormonu płciowego – progesteronu. Jego zadaniem jest przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia w niej zapłodnionej komórki jajowej.

Oprócz tego progesteron powoduje zatrzymywanie wody w ustroju skutkujące: wzrostem wagi ciała, uczuciem ciężkości, a także obrzmieniem i tkliwością piersi (gruczołów piersiowych). Objaw ten jest wówczas rozpatrywany jako element zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Zazwyczaj występuje obustronny ból piersi o charakterze tępym. Nasila się zwłaszcza podczas ruchów, dlatego też niektóre kobiety są przed okresem zmuszone do rezygnacji z aktywności sportowej, takiej jak bieganie czy jazda na rowerze.

Poziomy hormonów są zmienne z miesiąca na miesiąc, dlatego ból w piersiach może mieć różne nasilenie. Podobnie jedne kobiety są bardziej niż inne wrażliwe na działanie hormonu i mogą cierpieć na silne bóle utrudniające codzienne funkcjonowanie, podczas gdy inne w ogóle nie odczuwają takich dolegliwości.

Czytaj również: Ból pod piersiami – co może oznaczać?

Kłucie w piersiach – jakie są przyczyny?

Zlokalizowany ból o charakterze kłucia w piersiach, który nasila się np. w konkretnej pozycji ciała, może świadczyć o obecności zmian łagodnych w gruczole piersiowym. Zalicza się do nich torbiele, które podczas samobadania można wyczuć jako drobne, średniotwarde guzki.

Torbiele w piersiach mają formę pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym o gładkim obrysie i swobodnie przesuwających się pod palcami. Mogą osiągać rozmiar nawet kilku, kilkunastu centymetrów i wskutek tego powodować dolegliwości bólowe. Ich tworzenie się jest zwykle uwarunkowane hormonalnie i mogą one zmieniać swoją wielkość z miesiąca na miesiąc, a także zaniknąć.

Inną częstą zmianą łagodną piersi jest gruczolakowłókniak. Podobnie jak torbiel, powstaje on pod wpływem przewagi estrogenów nad progesteronem. Jest to zmiana w piersi powstająca w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej i nabłonka gruczołów produkujących mleko podczas procesu laktacji.

Gruczolakowłókniak również ma formę gładkościennego guzka, dobrze odgraniczonego i łatwo przesuwalnego względem podłoża. Zmiana sama w sobie nie boli, ale ze względu na uciskanie sąsiednich struktur lub położenie w okolicy nerwu może powodować dolegliwości bólowe.

Czytaj również: Ból w klatce piersiowej po prawej stronie

Kłucie piersi oraz ból – czy to nowotwór?

Jednostronny ból (np. o charakterze kłucia w lewej lub prawej piersi) może także być objawem rozwijającego się nowotworu. Mimo że kojarzy nam się, że nowotwory bolą dopiero w bardzo zaawansowanym stadium, co najczęściej okazuje się prawdą, w przypadku piersi guz może uciskać sąsiednie struktury i w ten sposób wywoływać dolegliwości, których nie powinno się bagatelizować.

Nowotwory piersi najczęściej lokalizują się w górnym zewnętrznym kwadrancie, więc jeśli podczas samobadania właśnie w tej okolicy wyczujemy zmianę, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub onkologiem.

Jakie inne objawy towarzyszące powinny nas szczególnie zaniepokoić? Po pierwsze wydzielina z brodawki sutkowej. Każde samobadanie piersi powinno zakończyć się delikatnym uciśnięciem brodawki i sprawdzeniem, czy nie wydostaje się z niej wydzielina. Sprawdzajmy też, czy piersi są symetryczne, brodawka nie jest wciągnięta i nie występuje ból sutka. Oceńmy, czy na gruczole nie widać jakiegoś zaczerwienienia czy obrzęku.

Przeczytaj również: Co może oznaczać uczucie ciężkości w klatce piersiowej?

Kłucie w piersiach na początku ciąży

Szczególnym okresem w życiu kobiety, kiedy piersi zupełnie zmieniają swoją anatomię i fizjologię jest ciąża. Gruczoły piersiowe już na wczesnym jej etapie rozrastają się tak, by później rozpocząć produkcję mleka w takiej ilości, by zapewnić odżywienie noworodkowi i niemowlęciu.

Dzieje się to na skutek wzrostu stężenia hormonów płciowych: estrogenu oraz progesteronu. Dlatego też tkliwość, ból czy kłucie w piersiach to jedne z pierwszych objawów, które skłaniają kobiety do podejrzenia, że są w ciąży.

Piersi w ciąży mogą powiększyć się nawet o kilka rozmiarów, stają się jędrne i wraz z upływem czasu coraz mniej bolą. Dodatkowo zmienia się wygląd brodawki sutkowej, która się powiększa i przyjmuje intensywną bordoworóżową barwę.

Czytaj również: Torbiel krwotoczna – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie torbieli krwotocznej jajnika

Kłucie w sutku a karmienie piersią

Mniej więcej w 3.4. dobie po porodzie u młodych mam dochodzi do zwiększenia wydzielania mleka. Przy towarzyszącej niepełnej drożności przewodów wyprowadzających może dojść do kumulacji płynu w gruczołach piersiowych.

Skutkuje to obrzmieniem i bolesnością piersi, ich zwiększonym uciepleniem, a także stanami podgorączkowymi. Pomocne mogą okazać się masaże prowadzące do opróżnienia piersi, karmienie lub opróżnienie piersi laktatorem.

W pierwszych dniach karmienia problemem często okazują się pęknięcia i krwawienia brodawki sutkowej pogryzionej przez dziecko. Może pojawić się intensywny kłujący ból piersi, który utrudnia młodej mamie karmienie i znacząco pogarsza samopoczucie w pierwszych dniach po porodzie.

Zobacz również: Pieczenie w klatce piersiowej – przyczyny

W 2.3. tygodniu po porodzie mamy karmiące najczęściej zgłaszają się do lekarza z powodu zapalenia gruczołu sutkowego. Jest ono najczęściej pochodzenia bakteryjnego, a pęknięcia na brodawce sprzyjają rozwojowi infekcji.

Choroba rozpoczyna się nagle i daje objawy grypopodobne, takie jak dreszcze, bóle mięśniowe, gorączka. Sama pierś jest bardzo napięta, zaczerwieniona, ucieplona. Leczenie opiera się na stosowaniu antybiotyku oraz regularnym opróżnianiu gruczołu z mleka.

Opublikowano: 17.10.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.5

Krzysztof Pawlak

Lekarz

Studiował na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Lekarski I). Studia ukończył w 2016 roku. Przez 13 miesięcy pracował w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, gdzie odbywał staż podyplomowy. W listopadzie 2017 rozpoczął specjalizację w dziedzinie kardiologii. Aktualnie odbywa staż z zakresu chorób wewnętrznych (w ramach specjalizacji z kardiologii) w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Dodatkowo pracuje jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w Poradni Lekarza Rodzinnego. 

Komentarze i opinie (1)


Ja w domu badam piersi rękawicą femiglove, oczywiście regularnie badam się u specjalisty, ale samobadanie też jest ważne

Może zainteresuje cię

Wideo – Cykl menstruacyjny

 

Krwiste upławy – przyczyny, leczenie

 

Atonia macicy (hipotonia macicy) – przyczyna krwotoku po porodzie

 

Czerwone wargi sromowe – przyczyny obrzęku i zaczerwienienia sromu

 

Westibulodynia – zapalenie przedsionka pochwy

 

Ból owulacyjny – przyczyny, objawy i sposoby na bolesne jajeczkowanie (owulację)

 

Ból w dole brzucha – co oznacza ból w dolnej części brzucha?

 

Skręt torbieli jajnika - przyczyny, objawy, leczenie