loader loader

39. tydzień ciąży

9 miesiąc ciąży to czas oczekiwania na poród. W 39. tygodniu dziecko jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat. Jakich dolegliwości może doświadczać kobieta w ostatnich chwilach przed porodem? Jak rozpoznać, że poród się rozpoczął lub jak go przyspieszyć? I jak wygląda dziecko w 39. tygodniu ciąży?

  • 4.4
  • 347
  • 0

39. tydzień ciąży – który to miesiąc

Kobieta, która jest w 39. tygodniu ciąży, jest w trakcie 9. miesiąca i trzeciego trymestru ciąży.

Dolegliwości ciążowe w 39. tygodniu

Sporo dolegliwości ciążowych wynika z faktu, że część przodująca (najczęściej to główka) jest już nisko w kanale rodnym i napiera na jego tkanki. Kłucie w pochwie w 39. tygodniu ciąży może się zdarzać, podobnie jak bóle podbrzusza, brzucha i pleców. Ciało jest już bardzo zmienione przez ciążę, dziecko jest duże, narządy są uciśnięte i czasem może to zaburzać ich funkcjonowanie.

Zaparcia i hemoroidy to spore utrudnienie dla kobiet w ostatnich dniach przed porodem. Warto sięgnąć po maści czy czopki uśmierzające ból, zalecone przez lekarza. Bardzo duże hemoroidy mogą stanowić utrudnienie w trakcie porodu naturalnego, jednak zwykle nie są wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

Upławy, szczególnie w przebiegu grzybicy, to dość częsta przypadłość kobiet w III trymestrze ciąży. Swędzenie i zaczerwienienie miejsc intymnych to przykra dolegliwość, jednak grzybica pochwy w 39. tygodniu ciąży może mieć poważniejsze konsekwencje. Zdarza się, że patogeny przenoszą się w trakcie porodu na dziecko, dodatkowo zainfekowane tkanki krocza mogą być bardziej podatne na obrażenia porodowe.

Samopoczucie ciężarnej w 39. tygodniu ciąży w dużej mierze zależy od tego, jakie problemy wystąpiły w trakcie ostatnich 9 miesięcy (np. nadciśnienie, cukrzyca), jak zmieniła się jej waga, a także od poprzednich doświadczeń porodowych czy nastawienia do rozwiązania i faktu posiadania dziecka. Czekanie na poród może być trudne, ale warto wiedzieć, że ciąża może trwać nawet 42. tygodnie. W 39. tygodniu ciąży kobieta nie musi mieć rozwarcia i regularnych skurczów.

Do szpitala w 39. tygodniu ciąży należy się bezwzględnie zgłosić, jeśli wystąpi plamienie, krwawienie, sączenie się wód płodowych lub zaostrzenie chorób towarzyszących ciąży, np. wysokie ciśnienie przy nadciśnieniu.

Zobacz też: Informacje na temat 40. tygodnia ciąży

Jak rozwija się dziecko w 39. tygodniu ciąży?

Dziecko jest bardzo dobrze rozwinięte i gotowe na narodziny. Jego wszystkie układy są na tyle wykształcone, aby podjąć czynności życiowe w przypadku porodu. Dziecko w 39. tygodniu ciąży waży średnio 3400 g, a jego długość oscyluje w granicy 50 cm, jednak dzieci, które rodzą się w 9. miesiącu ciąży, często bywają większe.

Ruchy dziecka mogą być słabsze ze względu na coraz mniej miejsca w macicy, ale wciąż powinny być odczuwalne dla matki, z podziałem na fazę snu i aktywności. Dziecko przyjmuje pozycję najczęściej głową w dół.

Czasem może się zdarzyć, że dziecko urodzone drogą cesarskiego cięcia ma zaraz po porodzie trudności z adaptacją, np. przejściowe problemy z oddychaniem. Powodem tego, jeśli dziecko jest zdrowe, może być fakt wykonania cięcia bez rozpoczętej akcji skurczowej, „na zimno”. Dziecko w macicy jest stymulowane przez skurcze i „przygotowane” w ten sposób do zmiany środowiska po porodzie, dlatego z porodem przez cesarskie cięcie warto poczekać na samoistne skurcze porodowe lub wywołać je oksytocyną.

Jakie badania należy zrobić w 39. tygodniu ciąży?

Badania, które powinno się wykonać u kobiety ciężarnej od 38. do 39. tygodnia ciąży, to morfologia i badanie ogólne moczu. Lekarz może zalecić wykonanie KTG i USG, jeśli uzna, że sytuacja położnicza tego wymaga.

Do 39. tygodnia kobieta powinna wiedzieć, czy zdaniem lekarza może rodzić siłami natury, czy też występują wskazania do wykonania cesarskiego cięcia.

Co dzieje się z ciałem matki w 39. tygodniu ciąży?

Kobieta będąca praktycznie w terminie porodu powinna przytyć około 8,8-15,3 kg od początku ciąży, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Obwód brzucha kobiety w 39. tygodniu to średnio 93,5-99 cm.

Ciało ciężarnej bardzo się zmieniło przez ostatnie 9 miesięcy. Skórę brzucha, piersi, czasem ud, przecinają czerwone rozstępy. Skóra na brzuchu jest zwykle bardzo napięta, może swędzieć z powodu braku wystarczającego nawilżenia i utraty elastyczności włókien kolagenowych. Warto dbać o nią, delikatnie masować podczas stosowaniu preparatów na rozstępy czy naturalnych olejów roślinnych.

Z piersi po naciśnięciu brodawki może wypływać żółtawe mleko przedporodowe. Przed zabrudzeniem bielizny uchronią wkładki laktacyjne.

Masaż krocza to bardzo ważne przygotowanie organizmu do porodu. Gdy nie ma podejrzenia zakażenia pochwy, warto codziennie masować krocze naturalnymi olejkami.

Kobieta w 39. tygodniu ciąży w każdej chwili może się spodziewać rozpoczęcia akcji porodowej. Jak poznać, że poród już się rozpoczyna i należy jechać do szpitala? Gdy wystąpią regularne skurcze, które będą powodowały zwiększenie rozwarcia, jeśli odejdzie czop śluzowy i będą sączyły się wody płodowe – to oznaki rozpoczynającego się porodu.

Skurcze porodowe rozpoznaje się po tym, że są dosyć bolesne, a czas pomiędzy poszczególnymi skurczami jest podobny. Z biegiem czasu skurcze występują częściej i stają się mocniejsze. Skurcze przepowiadające zwykle nie bolą i po pewnym czasie mijają. Odejście czopa śluzowego (ma postać gęstego śluzu, często podbarwionego krwią) nie jest oznaką porodu, która obligowałaby rodzącą do zgłoszenia się do szpitala, jeśli nie towarzyszy mu odpływanie wód lub akcja skurczowa. To jednak znak, że poród jest coraz bliżej.

Sączenie się wód płodowych sygnalizuje, że został przerwany worek owodniowy, czyli dziecko w niedługim czasie powinno się urodzić. Warto pojechać do szpitala, gdyż zbyt długie odpływanie wód bez rozpoczęcia akcji porodowej może przyczynić się do rozwoju infekcji.

Poznaj Kalendarz ciąży Wylecz.to. Kalkulator ciąży wskaże Ci przybliżony termin porodu.

Opublikowano: 30.10.2013; aktualizacja:

Oceń:
4.4

Jolanta Rusin

Jolanta Rusin

Położna

Jestem magistrem położnictwa, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczególnie bliskie są mi tematy związane z porodem, połogiem i laktacją – problemy laktacyjne i porody domowe były tematami moich prac dyplomowych. Z zamiłowania jestem copywriterem, prywatnie żoną i mamą trzech córek. Fachową wiedzę i doświadczenie z bycia mamą wykorzystuję, pisząc artykuły o macierzyństwie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kontakt „skóra do skóry”

 

Wideo – Objawy porodu

 

Czy seks może przyspieszyć i wywołać poród?

 

Żylaki warg sromowych, żylaki sromu – przyczyny, objawy, domowe sposoby i leczenie

 

Wideo – Poród kleszczowy

 

Tokofobia (lęk przed porodem) – przyczyny, objawy, postępowanie

 

Wideo – Co zabrać ze sobą do szpitala?

 

Seks przed porodem – jak przyspieszyć poród?