loader loader

Angina Plauta-Vincenta – przyczyny, objawy, leczenie

Angina Plauta-Vincenta to zakażenie tkanki chłonnej w obrębie gardła i migdałków. Przyczyną są tu paciorkowce bakteryjne wywołujące także anginę ropną. Objawy to m.in.: szary nalot na migdałkach ból podczas przełykania, drapanie i suchość w gardle, nieprzyjemny zapach z ust, ból dziąseł czy bolesne i powiększone węzły chłonne. Leczenie zapalenia gardła Vincenta opiera się na podawaniu antybiotyku na anginę.

  • 4.6
  • 250
  • 0

Angina Plauta-Vincenta – przyczyny

Angina Plauta-Vincenta jest szczególną odmianą zakażenia błony śluzowej gardła, dziąseł i migdałków podniebiennych. Choć nie powoduje nasilonych dolegliwości, to wymaga leczenia. To zakażenie tkanki chłonnej w obrębie gardła i migdałków – podobnie jak „klasyczna” angina ropna (paciorkowcowa) – jest wywołane przez paciorkowce bakteryjne, lecz występuje stosunkowo rzadko.

Przyczyną są tu krętkowe bakterie w gardle Fusobacterium necrophorum, rzadziej Leptotrichia buccalis, Treponema vincenti i sporadycznie inne bakterie beztlenowe. Rozpoznanie potwierdza zwykle wynik badania wymazu z gardła lub wynik badania histopatologicznego wycinka pobranego w czasie biopsji lub metodą klasyczną.

Opisywana choroba gardła częściej występuje u mężczyzn. Anginie Plauta-Vincenta sprzyjają: niedostateczna higiena jamy ustnej, niedożywienie, a także stany upośledzenia odporności – np. w przebiegu zakażenia wirusem HIV. Ten rodzaj zakażenia gardła i migdałków pojawia się w środowiskach o znacznym stopniu przeludnienia i ubóstwa, a także u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Alzheimera.

Z uwagi na obecność owrzodzenia gardła, które może także stanowić niepokojący objaw innych schorzeń, nierzadko konieczna jest biopsja lub pobranie wycinków do badania histopatologicznego m.in. aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

Czytaj również: Spuchnięte dziąsła – przyczyny i leczenie

Jakie są objawy anginy Plauta-Vincenta?

Zwykle niemal za cechę charakterystyczną anginy Plauta-Vincenta uznaje się niewspółmierność dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta do spustoszenia, jakie zakażenie powoduje w tkankach gardła i jamy ustnej. Zazwyczaj ten typ zapalenia przebiega łagodnie, powodując jednostronny ból gardła.

Inne objawy anginy Plauta-Vinceta to:

  • osłabienie i ogólne złe samopoczucie,
  • niewielka gorączka lub stany podgorączkowe,
  • drapanie w gardle,
  • ból podczas przełykania,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • ból dziąseł, rzadziej opuchlizna,
  • szary nalot na migdałkach i łukach podniebiennych,
  • powiększenie oraz ból węzłów chłonnych – zwykle po jednej stronie.

Nierzadko po badaniu lekarskim osoby zgłaszającej się z niewielkim drapanie w gardle, pojawiać się może krwawienie z migdałków. Jest to spowodowane obecnością owrzodzeń pod warstwą nalotu na migdałkach (zwykle po jednej stronie) – podczas badania lekarskiego oddziela się on, odsłaniając znajdujące się pod spodem owrzodzenie.

Odróżnia to nalot podobny do tego występującego na migdałkach w przebiegu anginy spowodowanej przez: paciorkowce, wirusa EBV oraz enterowirusy. Angina Plauta-Vincenta ustępuje po 1–2 tygodniach. Przez wiele lat, zanim ustalono czynnik wywołujący anginę Vincenta, choroba ta nazywana była także ostrym martwiczym lub wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, ostrym błoniastym zapaleniem dziąseł, zapaleniem dziąseł Vincenta czy fusobakteryjnym zapaleniem dziąseł.

Angina Plauta-Vincenta – leczenie

Zakażenie bakteryjne powodujące zapalenie gardła i migdałków Plauta-Vincenta wymaga leczenia antybiotykami na anginę, zwykle z grupy penicylin. Takie leczenie stosowane jest także w przebiegu typowej anginy paciorkowcowej, aczkolwiek czasem niezbędne staje się włączenie do terapii drugiego antybiotyku obejmującego działaniem bakterie beztlenowe (metronidazol).

W leczeniu objawów anginy, takich jak: suchość, podrażnienie i drapanie w gardle czy silny ból przy przełykaniu śliny, stosuje się typowe leki przeciwbólowe oraz preparaty miejscowe do płukania gardła lub w formie sprayu. Wskazane jest także płukanie całej jamy ustnej wodą utlenioną, ewentualnie roztworem soli kuchennej.

Czytaj również: Skuteczne sposoby na chrypkę – jak szybko pozbyć się chrypki?

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. „Wykłady z otolaryngologii” Kazimierz Niemczyk. Wyd. 2012 r.
  2. „Otorynolaryngologia kliniczna” Dariusz Jurkiewicz, Witold Szyfter. Wyd. 2014 r.
Opublikowano: 25.04.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Sylwia Jastrzębowska

Sylwia Jastrzębowska

Lekarz

Lekarz w trakcie stażu podyplomowego, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Miłośniczka turystyki górskiej i sportów outdoorowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ropne zapalenie gardła – przyczyny i domowe sposoby – jak leczyć zaropiałe i spuchnięte gardło?

 

Antybiotyk na anginę – kiedy stosować i jaki antybiotyk na anginę ropną wybrać?

 

Przekrwione gardło – zapalenie czy angina?

 

Ostre zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby, powikłania

 

Angina wirusowa czy bakteryjna – zapalenie gardła – leczenie

 

Sposoby na chore gardło

 

Paciorkowcowe zapalenie gardła – objawy i leczenie anginy paciorkowcowej

 

Angina paciorkowcowa – objawy, leczenie, powikłania, różnicowanie