loader loader

Leki na chrypkę – jakie są najlepsze?

Przyczyny chrypki (zaburzenia drgań fałd głosowych) to m.in.: nadużywanie głosu, refluks żołądkowo-przełykowy czy palenie papierosów. Leki na chrypkę mogą mieć działanie przeciwzapalne, występują w różnych postaciach (tabletek do ssania, syropów czy aerozoli). W przypadku chrypki u dziecka można zastosować środki w postaci lizaków na gardło czy sprayów. Sprawdzą się także ziołowe leki na chrypkę z prawoślazem i innymi naturalnymi wyciągami.

  • 4.4
  • 122
  • 1

Chrypka – przyczyny

Chrypka jest zaburzeniem drgań fałdów głosowych. Głos jest wtedy matowy, szorstki, jego barwa jest zmieniona. Może pojawić się w wyniku uszkodzenia fałdów głosowych lub uszkodzenia mięśni krtani czy ich unerwienia. Przyczyną mogą być ostre choroby krtani (zapalenie gardła i krtani, nagłośni czy tchawicy oraz krtani), ale też przewlekłe podrażnienie spowodowane:

  • zawodowym nadużywaniem głosu,
  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • paleniem papierosów (również biernym),
  • obecnością ciała obcego.

Chrypka pojawia się również w przebiegu chorób innych narządów, np. w: niedoczynności tarczycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy dnie moczanowej.

Jeśli chrypka trwa powyżej 2 tygodni (nie towarzyszy jej przeziębienie lub grypa) a także, gdy współwystępują: duszności, krwioplucie, ból w czasie mówienia lub guz w obrębie szyi, należy skonsultować się z laryngologiem. Długotrwała, przewlekła chrypka może być bowiem objawem poważnych chorób.

Przeczytaj też: Apteczka na wakacje – co powinno się w niej znaleźć?

Jakie leki na chrypkę są najlepsze?

Jednym z typów leków na chrypkę są środki o działaniu przeciwzapalnym. Należą do nich – dostępne w postaci tabletek do ssania – flurbiprofen, salicylan choliny (który może być stosowany tylko u dorosłych) i benzydamina, która ma także postać aerozolu na gardło i posiada właściwości odkażające. Działanie przeciwzapalne ma również diklofenak, dostępny w formie płynu do płukania gardła. Można go stosować u osób powyżej 14 lat.

W przypadku chrypki spowodowanej infekcją, warto zastosować o działaniu odkażającym. Mogą one zawierać substancje takie jak: chlorchinaldol, chlorek cetylpirydoniowy, chlorek benzoksoniowy, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, amylometakrezol, mentol, tymol, ale także olejek miętowy, olejek eukaliptusowy czy wyciąg z tymianku. Mogą one występować w postaci tabletek do ssania czy też w sprayu na chrypkę. Pomogą pozbyć się dolegliwości, zwalczając ich przyczynę.

Często preparaty na chrypkę zawierają kilka z tych składników, aby zwiększyć spektrum działania.

Leki na chrypkę dla dzieci – spray i lizaki na gardło

Chrypka u dzieckaco podać?” – zastanawiają się często rodzice. Przyjazną dla najmłodszych postacią leku jest spray (powyżej 1. roku życia). Pomocniczo można też stosować lizaki na gardło dla dzieci powyżej 3. roku życia, które zawierają składniki o działaniu powlekającym błonę śluzową gardła, łagodząc przy tym jej podrażnienia. Dodatkowo działają nawilżająco.

U dzieci można też stosować większość tabletek na chrypkę do ssania, z wyjątkiem tych zawierających salicylan choliny i liść podbiału. Te ostatnie mogą być zażywane dopiero, gdy dziecko ukończy 12. rok życia.

Tabletki na chrypkę i struny głosowe – jakie są skuteczne?

Warte wypróbowania są również leki na chrypkę zawierające wyciągi z ziół. Często zawierają one śluzy i mają działanie powlekające struny głosowe, co ochrania gardło przed podrażnieniem. Tabletki na chrypkę i suchość w gardle mogą zawierać: kwiat dziewanny (Verbasci flos), korzeń prawoślazu (Althaeae radix), liść podbiału (Farfarae folium), porost islandzki (Lichen islandica) oraz liść i ziele babki lancetowatej (Plantaginis lanceolatae folium et herba).

Wyciągi z korzenia prawoślazu i z ziela babki lancetowatej występują nie tylko w postaci tabletek na chrypkę do ssania, ale też w postaci syropu (dla dorosłych i dzieci). Pierwszy z nich może być stosowany powyżej 3 lat, a drugi – powyżej 6. roku życia.

Domowe sposoby na chrypkę

Jak wyleczyć chrypkę w jeden dzień? – nie jest to możliwe, jednak aby przyspieszyć powrót do zdrowia, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie gardła. W tym celu powinno się pić duże ilości wody. Należy także zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju, w którym przebywa chory. Powinno się unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a w ogrzewanych pomieszczeniach można powiesić ręcznik na grzejniku lub stosować nawilżacze powietrza. Pomóc mogą także inhalacje z soli fizjologicznej.

Ulgę podrażnionemu gardłu przynieść może także jedzenie miodu lub picie wody czy też herbaty z jego dodatkiem. Poza działaniem powlekającym, ma on także aktywność przeciwbakteryjną. Dobrym sposobem będzie również propolis.

Sposobem na chrypkę i utratę głosu jest również stosowanie maceratu z: siemienia lnianego (Lini semen), korzenia prawoślazu lub kwiatu i liścia ślazu dzikiego (Malvae flos et folium). Sporządza się go przez zalanie surowca zimną wodą i pozostawienie pod przykryciem na ok. 20 minut.

Na chrypkę i ból gardła pomóc może także płukanka o składzie łyżeczka wody utlenionej na szklankę wody. Może ona być stosowana także przez kobiety w ciąży.

Opublikowano: 10.10.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.4

Adrianna Gumienna

Farmaceuta

Komentarze i opinie (1)


Jestem 62 letnią kobietą i niestety mój głos jest bardzo podobny do głosu męskiego a miałam zabieg bo stwierdzono u mnie chorobę Remkego. Więc proszę o poradę jakie leki mogę stosować aby ten mój głos chociaż troszkę się poprawił

Może zainteresuje cię

Ampicylina – działanie, dawkowanie, preparaty, ulotka, skutki uboczne

 

Berodual – działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

 

Acetylocysteina (NAC) – dawkowanie, działanie, wskazania

 

Syrop z cebuli – przepis, wskazania, dawkowanie

 

Długotrwała, uporczywa i przeciągająca się chrypka – jakie przyczyny?

 

Ibuprofen – działanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

 

Oseltamiwir – co to za lek, jak działa, cena, recepta

 

Tabletki na chrypkę i suchość w gardle