loader loader

Higiena ciała po porodzie

Niezależnie od sposobu ukończenia ciąży (cięcie cesarskie czy poród drogami natury) higiena ciała jest równie ważna. Prawidłowo wykonana higiena ciała po porodzie będzie wspomagała szybszą regenerację organizmu.

  • 4.6
  • 327
  • 0

Poród naturalny a higiena ciała

Krocze

Obszarem ciała, które wymaga szczególnej higieny jest krocze. Niezależnie, czy było ono nacięte, pękło samoistnie przy porodzie czy nie zastosowano żadnych zabiegów, trzeba o nie zadbać. Ważnym elementem pielęgnacji jest podmywanie się po każdym skorzystaniu z toalety. Należy to robić letnią wodą, można także używać niewielkiej ilości mydła, pod warunkiem, że będzie ono bez sztucznych barwników i substancji zapachowych np. mydło szare lub glicerynowe. Po podmyciu krocza należy je osuszyć, najlepiej ręcznikiem papierowym, bez pocierania o skórę. Trzeba także pamiętać o częstej wymianie wkładek/podpasek.

Krew z odchodów połogowych jest dobrą pożywką dla bakterii, dlatego należy często zmieniać podpaski, by nie wprowadzić zakażenia. Zalecane jest, by po porodzie „wietrzyć” krocze. Dostęp powietrza do rany, w sytuacji gdy było ono nacięte, wspomaga regenerację i gojenie się rany. Gdy odchody połogowe powoli zanikają, watro po domu chodzić w luźnych sukienkach bez bielizny. Bieliznę należy zmieniać raz dziennie lub częściej. Dla lepszego dostępu powietrza trzeba także zadbać, by noszona bielizna była wykonana z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Powinno się ją prać przy użyciu łagodnych środków piorących.

Przeczytaj też: Kiedy pierwszy seks po porodzie?

Piersi

Piersi myje się tak samo jak resztę ciała, równie często i tymi samymi środkami. Ważne, by środki myjące oraz pielęgnujące, np. balsam do ciała, były delikatne, bez substancji zapachowych. Mogą one podrażniać skórę matki oraz pozostawiać na ciele nieprzyjemny smak dla dziecka ssącego pierś. Mogą też powodować podrażnienia skóry na ciele dziecka, na tych obszarach, którymi ciało dziecka styka się z ciałem matki. Do prawidłowej higieny piersi zalicza się także odpowiednio dobrany biustonosz. Dobry biustonosz powinien:

  • być wykonany z naturalnego materiału, czyli z bawełny,
  • stabilizować i podtrzymywać biust, lecz go nie zgniatać,
  • być wygodny do noszenia oraz do karmienia piersią.

W przypadku stanów patologicznych brodawek, ich pielęgnacja przebiega inaczej. Położna poinstruuje, jak postępować w takiej sytuacji.

Cięcie cesarskie a higiena ciała

Rana powłok brzusznych

Rana na powłokach brzusznych jest miejscem szczególnej pielęgnacji. Do momentu, gdy jest na niej opatrunek, należy zwracać uwagę, czy nie przesiąka oraz pamiętać, by nie zamoczyć go podczas mycia. Po zdjęciu opatrunku ranę należy „wietrzyć”. Trzeba zapewniać jej stały dostęp powietrza, które wspomaga gojenie się rany. Ranę należy myć tak często, jak resztę ciała. Należy ją jednak delikatnie osuszać ręcznikiem papierowym, nie przecierać, np. ręcznikiem frote. Jeśli po wyjęciu szwów występuje niewielkie krwawienie z ranek, należy je przemywać raz dziennie jałowym gazikiem ze spirytusem lub innym środkiem służącym do odkażania ran. Całe ciało trzeba myć łagodnymi środkami myjącymi, bez sztucznych barwników i substancji zapachowych. Nie należy także używać szorstkich gąbek do mycia okolicy rany.

Krocze

Po cięciu cesarskim także występują odchody połogowe. Należy nosić bieliznę z naturalnych materiałów oraz pamiętać o częstej wymianie wkładek/podpasek.

Piersi

Pielęgnacja piersi po cięciu cesarskim jest taka sama jak po porodzie drogami natury. Należy zatem myć je tak często jak resztę ciała, łagodnymi środkami myjącymi bez substancji zapachowych. Biustonosz powinien stabilizować biust oraz go podtrzymywać. Ważne jest by miał szerokie, wygodne ramiączka, szczególnie przy dużym biuście, oraz był wykonany z naturalnych materiałów, czyli np. z bawełny.

Higiena ciała po porodzie – kąpiele w wannie

W początkowym okresie, to jest co najmniej 6-8 tygodni po porodzie drogami natury oraz cięciu cesarskim, należy unikać długich kąpieli w wannie. Kąpać można się dopiero, gdy wszystkie rany będą zagojone. Podczas wizyty kontrolnej pod koniec okresu połogu warto także spytać lekarza, czy można już moczyć ciało przez dłuższy czas (kąpiele czy basen).

Trzeba także pamiętać o częstej zmianie bielizny pościelowej oraz prać ją w łagodnych środkach, by nie podrażniały skóry.

Przy zastosowaniu powyższych zaleceń podczas higieny ciała, nie powinno dojść do powstawania zanieczyszczeń lub zakażeń ran, w sytuacji gdy było wykonane cięcie cesarskie czy nacięcie krocza. Prawidłowa higiena ciała jest ważna dla gojenia się ran oraz stanowi jeden z podstawowych elementów dobrego samopoczucia kobiety.

Opublikowano: 05.02.2014; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Joanna Strzerzyńska

Joanna Strzerzyńska

Położna

Licencjonowana położna, studentka studiów magisterskich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Położnictwo. Autorka artykułów w czasopismach medycznych. Łączy pracę z pasją – stale rozwija swoje umiejętności angażując się w badania naukowe oraz uczestnicząc w konferencjach związanych z wykonywanym zawodem. Aktywnie spędza wolny czas, uprawiając sport.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wideo – Pielęgnacja uszu noworodka

 

Wideo – Higiena miejsc intymnych

 

Wideo – Jak przechowywać mleko matki?

 

Jak się goi krocze po porodzie?

 

Poród kleszczowy - wskazania i przeciwwskazania

 

Wideo – Znieczulenie w czasie porodu

 

Urazy krocza i pochwy podczas porodu – rodzaje, jak ich uniknąć?

 

Zapalenie warg sromowych – rodzaje infekcji, objawy, leczenie i domowe sposoby