loader loader

Zaburzenia erekcji a stres – co robić?

W obecnych czasach coraz więcej osób prowadzi wycieńczający tryb życia, każdego dnia zmagając się ze stresem. Wpływa to bardzo negatywnie na zdrowie i ogólną kondycję organizmu, w tym na funkcje seksualne. Stres jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji u mężczyzn. Myślenie o problemach i wzmożone napięcie nerwowe aktywuje układ współczulny, uniemożliwiając osiągnięcie wzwodu. Co robić, gdy stres zaczyna wpływać na życie seksualne?

  • 4.2
  • 82
  • 1

Jak dochodzi do erekcji?

Do erekcji dochodzi na skutek wypełnienia ciał jamistych, które następnie uciskają naczynia żylne, powodując zatrzymanie odpływu krwi i wzwód członka. Aby do tego doszło, konieczny jest impuls z układu nerwowego – w proces zaangażowany zostaje zarówno ośrodkowy układ nerwowy, jak i obwodowy układ nerwowy.

Ośrodek erekcji zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowym, z którego impulsy dochodzą do splotu podbrzusznego dolnego, a następnie – przez nerwy miedniczne – do nerwów zlokalizowanych w narządach płciowych.

Bardzo ważną rolę odgrywa w tym przypadku autonomiczny układ nerwowy, a konkretnie – przywspółczulny układ nerwowy odpowiedzialny m.in. za rozszerzanie naczyń (także w obrębie prącia). Głównym neuromediatorem procesu erekcji jest tlenek azotu.

Sprawdź też: Nerwowość i rozdrażnienie – jak sobie radzić z objawami?

Problemy z erekcją a stres

Jak opisano powyżej, proces erekcji rozpoczyna się w układzie nerwowym, który odbiera bodźce, a następnie przekazuje je, wywołując określone reakcje (w tym wypadku: wypełnienie krwią ciał jamistych i wzwód prącia). W procesie erekcji istotną rolę odgrywa autonomiczny układ nerwowy – układ przywspółczulny i współczulny. Aby doszło do erekcji, przewagę musi osiągnąć układ przywspółczulny powszechnie kojarzony z wyciszeniem oraz relaksem.

Tymczasem stres, wzmożone napięcie, ciągłe myślenie o obowiązkach czy problemach w pracy sprawia, że przewagę zyskuje układ współczulny – "układ walki i ucieczki”. Ponadto u podłoża procesu erekcji leży reakcja na bodźce, podniecenie. Jeżeli mężczyzna skupia swoje myśli na problemach, jego zdolność do odprężenia się i uzyskania podniecenia zdecydowanie spada.

Czytaj również: Niskie libido u mężczyzn – jakie są przyczyny niskiego libido u mężczyzn?

Zaburzenia erekcji – przyczyny impotencji

Zaburzenia erekcji obserwowane są często u mężczyzn, którzy mają kompleksy, boją się, że zawiodą partnerkę, traktują akt seksualny wyczynowo (jak sport). W takiej sytuacji trudno o odprężenie i osiągnięcie podniecenia – pobudzony układ współczulny może uniemożliwić osiągnięcie erekcji .

Należy także wspomnieć o tym, że prawidłowe funkcje seksualne są zależne od ogólnej kondycji organizmu, który nie jest w stanie pracować prawidłowo, jeżeli mężczyzna jest notorycznie zmęczony, niewyspany i niedotleniony – skutkiem są wówczas m.in. zaburzenia erekcji.

Ponadto do impotencji przyczyniają się choroby powstające na tle przewlekłego stresu – np. nadciśnienie tętnicze czy też depresja.

Stres a erekcja – co robić?

Przejściowe problemy z potencją związane z krótkotrwałym stresem, które ustępują, nie powinny niepokoić, jednak długotrwale utrzymująca się impotencja wymaga skonsultowania się z lekarzem. Zaburzenia erekcji utrudniają lub całkiem uniemożliwiają życie seksualne, co ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne mężczyzny i jego poczucie wartości. Przyczyniają się też do problemów w związku. Łatwo wpaść w mechanizm tzw. „błędnego koła” – stres powoduje zaburzenia erekcji, a te z kolei go potęgują. W pierwszej kolejności problem powinien zostać zgłoszony lekarzowi pierwszego kontaktu – ten powinien przeprowadzić dokładne badanie podmiotowe i przedmiotowe, a także podjąć diagnostykę służącą wykluczeniu, innych niż stres, przyczyn zaburzeń erekcji (tu np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca).

Przy odrzuceniu podejrzenia o organicznych przyczynach zaburzenia kolejne kroki powinny zostać skierowane do seksuologa. Jeżeli u podłoża problemów ze wzwodem leży przewlekły stres, pomocne może być regularne korzystanie z wizyt u psychologa. W zwalczeniu problemu najważniejsze znaczenie ma wówczas psychoterapia oraz, w miarę możliwości, „odcięcie” się od stresu, nauka metod relaksacyjnych i wyciszania się. Dobrym sposobem na zaburzenia erekcji znalezienie aktywności sprzyjającej odprężeniu. Po leki na erekcję dostępne bez recepty należy sięgać dopiero po konsultacji lekarskiej.

Czytaj również: Testosteron a libido – jak testosteron wpływa na popęd seksualny?

Opublikowano: 23.06.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.2

Agnieszka Zaremba-Wilk

Agnieszka Zaremba-Wilk

Lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie studiów aktywnie działała w Studenckich Kołach Naukowych: pediatrycznych oraz chirurgicznych. Aktualnie w trakcie specjalizacji z pediatrii. Poza chorobami dzieci interesuje się chirurgią, chirurgią dziecięcą, chorobami wewnętrznymi.

Komentarze i opinie (1)


Są leki na problemy z erekcją dostępne na receptę. Najdyskretniej skorzystać ze zdalnej konsultacji lekarskiej lekarzonline.eu i po prostu poprosić o wypisanie recepty.

Może zainteresuje cię

Problemy z potencją

 

L-arginina a erekcja

 

Problemy ze wzwodem – osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu

 

Cukrzyca a zaburzenia erekcji – jak poprawić erekcję przy cukrzycy?

 

Zaburzenia erekcji - co to, diagnostyka, przyczyny

 

Potencja seksualna

 

Impotencja

 

Problemy z utrzymaniem erekcji