loader loader

Naczynka na nogach – jak się ich pozbyć i kiedy usuwać?

Naczynka na nogach, czyli teleangiektazje, stanowią przede wszystkim defekt kosmetyczny. Czasem jednak zmiany te mogą świadczyć o początkowym stadium rozwoju żylaków kończyn dolnych. Domowe sposoby na pajączki na nogach pozwalają na ograniczenie rozwoju zmian, a nawet ich stopniową eliminację. W cięższych przypadkach usuwanie pękających naczynek polega na stosowaniu zabiegów specjalistycznych.

  • 4.2
  • 158
  • 0

Skąd się biorą pękające naczynka na nogach?

Pajączki na nogach, określane jako teleangiektazje lub wenulektazje, to stan, w którym drobne naczynia krwionośne (znajdujące się pod powierzchnią skóry) są widoczne w formie siateczki wskutek ich poszerzenia i skręcenia. Zwykle jest to jedynie defekt kosmetyczny niepowodujący żadnych istotnych dolegliwości – oprócz dyskomfortu wynikającego ze świadomości ich obecności.

Czasem widoczne naczynka na nogach mogą powodować swędzenie, pieczenie, niewielką bolesność czy uczucie ciężkich nóg. Szacuje się, że nawet 1/41/3 populacji, przede wszystkim kobiet, może być dotknięta problemem popękanych naczynek. W niektórych przypadkach poszerzone drobne naczynia żylne mogą stanowić pierwszy etap rozwoju żylaków kończyn dolnych.

Przyczyny pękających naczynek są dość zróżnicowane. Czynniki sprzyjające pojawianiu się pajączków na nogach to m.in.:

  • predyspozycje rodzinne,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej (np. w pracy) i mało aktywny tryb życia,
  • zmiany hormonalne – antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza, zmiany w ciąży i w okresie menopauzy,
  • przewlekłe zaparcia.

Domowe sposoby na pajączki na nogach

Pojawienie się pajączków na udach czy łydkach powinno być bodźcem do wdrożenia działań zapobiegających dalszemu rozwojowi nieestetycznych zmian. Aby pozbyć się naczynek, warto zastosować domowe metody, które są w stanie złagodzić dolegliwości, wspomóc zanikanie pajączków i wspierać działanie terapii konwencjonalnej.

Domowe sposoby na pajączki naczyniowe obejmują stosowanie takich produktów, jak:

  • ocet jabłkowy – stosowanie okładów przez kilkanaście minut 2 razy dziennie na miejsca objęte pajączkami wspomaga ich obkurczanie i zanikanie (m.in. dzięki działaniu przeciwzapalnemu); zaleca się również doustne spożywanie łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance wody, co ma korzystny wpływ na organizm;
  • oczar wirginijski – wyciąg z tej rośliny ma działanie ściągające i przeciwzapalne, powoduje, że popękane naczynka na nogach obkurczają się oraz przestają być widoczne; preparaty oczaru wirginijskiego dostępne są m.in. w formie kremów oraz ziół do przygotowania naparu czy kompresu;
  • olejek cytrynowy, cytrusy, natka pietruszki – zawarta w nich witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, w tym także drobne żyłki na nogach, oraz działa antyoksydacyjnie;
  • miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – ma działanie poprawiające krążenie krwi;
  • imbir, czosnek – wykazują korzystne działanie na krążenie, dlatego warto uwzględnić je w codziennej diecie.

Zamykanie naczynek – jak pozbyć się pajączków?

Gdy domowe metody oraz środki bez recepty nie pomagają, pozostają specjalistyczne metody zamykania naczynek na nogach. Do najbardziej popularnych zalicza się skleroterapię oraz laseroterapię.

  • Usuwanie pajączków przy pomocy skleroterapii pozwala w większości przypadków trwale pozbyć się pękających naczynek na nogach. Metoda polega na wstrzyknięciu do światła drobnych naczyń specjalnej substancji, która, wywołując miejscowy stan zapalny, prowadzi do zwężania i włóknienia okolicznych naczyń tworzących siateczkę pajączka naczyniowego. Zabieg wykonywany jest przy użyciu bardzo cienkiej igły, dzięki czemu procedura staje się prawie bezbolesna.
  • Laseroterapia to bezinwazyjny sposób leczenia pajączków polegający na działaniu na naczynia światła lasera, które uszkadza pękające naczynka na nogach i powoduje ich zwężanie oraz bliznowacenie – ulegają one zamknięciu, przez co przestają być widoczne przez skórę. Ze względu na specyfikę działania światła laserowego, efekt terapii widoczny jest dopiero po pewnym czasie. Laserowe zamykanie naczynek wymaga czasem powtórzenia w celu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Jak zatrzymać pękanie naczynek na nogach?

Jak wspomniano, popękane naczynka na nogach mogą być pierwszym objawem choroby żył, choć bywa, że stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Niezależnie od przyczyny pajączków można zminimalizować ryzyko ich powstawania i rozwoju poprzez stosowanie się do kilku prostych zasad.

  • Wskazane jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna (odpowiednio pobudzony układ krążenia).
  • Należy unikać długotrwałego przebywania w bezruchu, pozycji stojącej lub siedzącej. Warto ponadto wystrzegać się zakładania nogi na nogę – powoduje to ograniczenie przepływu krwi przez kończyny dolne i sprzyja rozwojowi pękających naczynek oraz żylaków.
  • Istotna jest rezygnacja z wysokich szpilek na rzecz wygodnego obuwia o niższym obcasie lub na płaskiej podeszwie.
  • W przypadku pojawienia się pierwszych oznak wskazujących na chorobę żylną rozważyć można noszenie pończoch, podkolanówek czy rajstop o stopniowanym ucisku.
  • Zaleca się unoszenie (elewację) kończyn dolnych, co wspomaga odpowiedni przepływ krwi w naczyniach oraz minimalizuje ryzyko powstania rozszerzonych naczynek na nogach.
Opublikowano: 30.06.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.2

Kornel Gajewski

Kornel Gajewski

Lekarz

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktualnie odbywa staż podyplomowy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Karola Mielęckiego SUM w Katowicach.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta na wzmocnienie naczyń krwionośnych – sposób na pękające naczynka

 

Leczenie pajączków na nogach (teleangiektazji)

 

Leczenie RLS – jak wyleczyć zespół niespokojnych nóg?

 

Przewlekła niewydolność żylna – żylaki

 

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany?

 

Abdominoplastyka – co to? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu, efekty, powikłania, cena

 

Szczotkowanie ciała – sposób na zdrową skórę

 

Dieta na pajączki – co jeść przy rozszerzonych naczynkach?