loader loader

Bryczesy na udach – co to? Ćwiczenia, zabiegi, jak się pozbyć tłuszczu na udach?

Szczupłe, jędrna sylwetka to marzenie niejednej kobiety. Niestety, niektóre partie ciała takie jak uda, pośladki czy brzuch często są oporne na nasze starania i próby ich modelowania, czy to za pomocą ćwiczeń czy diety. Wszystko za sprawą tkanki tłuszczowej, która zlokalizowana w określonych miejscach staje się wyjątkowo trudna do usunięcia. Doskonałym przykładem tego zjawiska są bryczesy na udach, z którymi mają problem nawet bardzo szczupłe osoby. Jakie działania podjąć by ta walka zakończyła się naszym wymarzonym sukcesem?

Bryczesy na udach – co to jest i skąd się biorą?

Bryczesy na udach to potocznie stosowana nazwa dla tkanki tłuszczowej gromadzącej się po zewnętrznej stronie ud. Sprawia ona, że sylwetka staje się mało proporcjonalna, dodatkowo poszerzając już i tak najszersze miejsce na nogach. I choć szerokie biodra mogą stanowić dla kobiety atut, tak bryczesy zdecydowanie już nie. Całość wygląda bowiem dość nieestetycznie bez względu na ogólną sylwetkę kobiety, dlatego też bryczesy na udach często są przyczyną kompleksów zarówno u kobiet szczupłych jak i tych o większych krągłościach.

Skąd się biorą bryczesy na udach? Główną przyczyną ich występowania są oczywiście nadwaga i otyłość. Jednak i u młodych, szczupłych osób (o tzw. figurze gruszki) możemy zaobserwować gromadzącą się w tym miejscu tkankę tłuszczową, co wynikać może zarówno z uwarunkowań genetycznych jak i indywidualnych predyspozycji danego organizmu. Inną częstą przyczyną pojawiania się bryczesów na udach jest obrzęk limfatyczny , wywołany zastojem limfy w dolnych partiach ciała.

Bryczesy na udach – jak z nimi walczyć?

Walka z bryczesami na udach jest trudna i wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia z naszej strony. Nie da się bowiem w ciągu kilku dni pozbyć nagromadzonej na udach tkanki tłuszczowej, a i tak w przypadku ćwiczeń czy diet nie należy liczyć na spektakularne cuda.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od zmiany codziennych nawyków. Kluczem do sukcesu są tu bowiem zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, w tym specjalnie dobrane ćwiczenia na bryczesy. Jeżeli natomiast problem jest duży, a nasze oczekiwania wysokie, najlepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań jakimi są zabiegi medycyny estetycznej.

Ćwiczenia na bryczesy na udach

Nie od dzisiaj wiadomo, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie, dlatego nawet jeżeli same ćwiczenia nie pozwolą nam w pełni uzyskać wymarzonych efektów, warto systematycznie je wykonywać. Bez względu na to jakie ćwiczenia wybierzemy, z pewnością poprawią one wygląd skóry i zmniejszą widoczność cellulitu, co optycznie wysmukli uda.

Jeżeli chodzi natomiast o to jakie ćwiczenia warto wykonywać, za najskuteczniejsze w walce z bryczesami uznaje się:

  • wykopy w bok;
  • przysiady z podciąganiem nóg;
  • przysiady sumo;
  • tzw. deskę z unoszeniem nóg;
  • unoszenie nóg do boku w pozycji stojącej lub w podporze przodem;
  • wykroki w bok;
  • zakroki w tył na krzyż;
  • tzw. motylki;
  • przyciąganie kolan do klatki piersiowej.

Oprócz ćwiczeń modelujących warto również zadbać o aktywność typu cardio, która pozwoli ogólnie zredukować tkankę tłuszczową w naszym ciele i poprawić wydolność organizmu. Tu w przypadku bryczesów doskonałym wyborem są bieganie czy jazda na rowerze .

Bryczesy na udach – co jeść?

Bez względu na to czy walczymy z nadmiarem tkanki tłuszczowej po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie ud czy też w innych miejscach na ciele, dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia warto wyeliminować z diety produkty wysoko przetworzone, fast foody, a także ograniczyć ilość spożywanej soli i cukru. Niewskazane są również używki, w tym zwłaszcza duże ilości kawy i alkoholu, które sprzyjają odwodnieniu organizmu. Oprócz tych najważniejszych podstawowych zasad zdrowej diety, w walce z bryczesami warto oprzeć swoje menu o takie produkty jak:

  • chude mięso;
  • ryby (najlepiej morskie, zawierające najwięcej nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6);
  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • jajka;
  • siemię lniane;
  • warzywa i owoce takie jak arbuz, awokado, winogrona, jabłka, marchew, koper, kapusta, brokuły, kalafior itp. (zawierają dużo antyoksydantów, a dodatkowo niektóre z nich działają moczopędnie oczyszczając organizm z toksyn).

W walce o smukłe uda ważna jest również ilość wypijanych płynów. Eksperci zalecają, by było to minimum 2-2,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Zabiegi na bryczesy na udach

W tej nierównej walce z tkanką tłuszczową na udach, jaką toczy wiele kobiet każdego dnia, pomocne okazują się również zabiegi medycyny estetycznej. Wśród najbardziej polecanych, które w widoczny sposób pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej z ud są:

  • Endermologia – czyli masaż podciśnieniowy, skutecznie modelujący sylwetkę, ujędrniający skórę i zmniejszający widoczność cellulitu. Poprawia on krążenie limfy i krwi w naszym organizmie, sprzyjając usuwaniu toksyn z organizmu, a także stymulując wytwarzanie endorfin co przekłada się na lepszy nastrój. Zabiegi endermologii polecane są zwłaszcza osobom, których problemem jest nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w określonym miejscu na ciele.

  • Kriolipoliza – zabieg odchudzający polegający na zamrożeniu tkanki tłuszczowej. Bardzo skuteczna metoda, która w krótkim czasie pozwala wymodelować sylwetkę bez użycia skalpela. W niektórych gabinetach zabieg kriolipolizy przeprowadza się pod kontrolą USG, co pozwala precyzyjnie określić wielkość złogów tłuszczowych i skutecznie się ich pozbyć już w ramach jednej wizyty.

  • Karboksyterapia – polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który częściowo w tkance tłuszczowej przekształca się w kwas węglowy, mający zdolność rozpuszczania komórek tłuszczowych. Dodatkowo dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, co pozwala poprawić metabolizm komórkowy w danym obszarze i skutecznie usunąć uwolniony z komórek tłuszczowych tłuszcz.

  • Lipoliza iniekcyjna – polega na podskórnym podawaniu do tkanki tłuszczowej substancji ułatwiających jej rozpuszczanie i usuwanie z organizmu.

  • Liposukcja – inwazyjne, chirurgiczne odsysanie tłuszczu za pomocą specjalnych narzędzi w znieczuleniu ogólnym, które jednak nie pozostawia na ciele trwałych śladów czy blizn.

Jak widać sposobów na walkę z bryczesami na udach jest wiele, a to na które z nich się zdecydujemy od naszych oczekiwań, a także skali problemu.

Opublikowano: 18.07.2022; aktualizacja:

Oceń:
0.0

Natalia Michalak

Natalia Michalak

diagnosta laboratoryjny

Absolwentka kierunku analityka medyczna na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Prywatnie mama wesołej dwójki i pasjonatka zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzięki swojemu wykształceniu doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie odpowiednia profilaktyka, której niezbędnymi elementami są m.in. regularnie wykonywane badania laboratoryjne, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pilates – co to, ćwiczenia, efekty. Czy pilates odchudza?

 

Trener personalny – kim jest, czym się zajmuje, ile zarabia? Jak zostać trenerem personalnym?

 

Tai chi – co to jest, co daje, jak zacząć ćwiczyć?

 

Trening cardio – na czym polega, podstawowe ćwiczenia, efekty

 

Synthol – co to jest i jak działa? Skutki zażywania syntholu

 

Kreatyna – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne. Czy kreatyna wspomaga wzrost mięśni?

 

Pływanie – jak działa na organizm, style, efekty, odchudzanie

 

Ektomorfik – kto to? Charakterystyka, budowa ciała, dieta i trening ektomorfika