loader loader

Pieczenie odbytu – jak leczyć, jak pozbyć się szczypania?

Pieczenie odbytu jest dość częstą dolegliwością, mogącą wskazywać na chorobę odbytu. Swędzenie odbytu częściej dotyczy mężczyzn między czwartą a szóstą dekadą życia i może przybierać różny stopień nasilenia. Nie zawsze udaje się ustalić przyczyny pieczenia, ale w większości przypadków możliwe jest złagodzenie dolegliwości. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza, by ustalić rozpoznanie i wcześnie rozpocząć leczenie.

  • 4.5
  • 622
  • 5

Czym jest pieczenie odbytu?

Pieczeniem odbytu nazywamy nieprzyjemne uczucie, które wywołuje silną chęć drapania skóry wokół odbytu. Powstaje ono wówczas, gdy różne czynniki drażnią zakończenia nerwów czuciowych w okolicy odbytu, co indukuje świąd.

Niekiedy pieczenie odbytu jest skutkiem zaniedbań higienicznych występujących zwłaszcza u osób z zaburzonym napięciem zwieraczy odbytu (np. po udarze lub urazie rdzenia kręgowego). Może pojawić się podstępnie, czasem występuje krótkotrwale i napadowo, problemem jednak staje się wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować.

Przewlekłe i silne pieczenie odbytu sprzyja mechanicznemu drażnieniu skóry, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, powodując zaczerwienienia i nadkażenia bakteryjne. Długotrwałe i uporczywe pieczenie odbytu może nawet u niektórych pacjentów wywołać obsesję lub depresję. Może towarzyszyć różnym schorzeniom, również tym o podłożu infekcyjnym, ogólnoustrojowym czy alergicznym.

Idiopatycznym pieczeniem odbytu nazywamy stan, w którym mimo przeprowadzenia pełnej diagnostyki, nie udaje się znaleźć przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Rozpoznanie takie dotyczy 25–70% przypadków. Chorzy cierpiący na idiopatyczny świąd czy pieczenie odbytu mogą być z powodzeniem leczeni poprzez wyeliminowanie czynników drażniących, odpowiednią higienę ciała, zmianę stylu życia czy zastosowanie innych środków leczenia.

Pieczenie i swędzenie odbytu – przyczyny

Udowodniono ponad 100 przyczyn pieczenia odbytu. Najczęściej występujące z nich to:

  • choroby odbytu i odbytnicy: hemoroidy (np. hemoroidy po porodzie czy w ciąży są bardzo częste; powstają najczęściej w wyniku uporczywych zaparć), szczelina odbytu, przetoki odbytu, ropień okołoodbytniczy, zapalenie odbytnicy, rak odbytu, przewlekłe biegunki lub zaparcia, nietrzymanie stolca, wypadanie odbytu, polipy gruczolakowate;
  • choroby skóry okolicy odbytu: kontaktowe zapalenie skóry, liszaj płaski, liszaj twardzinowy, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, wyprzenia słoneczne, bielactwo, rak płaskonabłonkowy, choroba Pageta, choroba Bowena, rogowacenie ciemne;
  • choroby zakaźne: zakażenia grzybicze – grzybica odbytu (zwłaszcza wywołana przez drożdżaki u pacjentów z cukrzycą), wirusowe (np. kłykciny kończyste wywołane wirusem HPV), bakteryjne, pasożytnicze (np. owsica);
  • choroby ogólnoustrojowe: cukrzyca, podwyższony poziom bilirubiny we krwi (żółtaczka), białaczka, chłoniak, niedobór żelaza, anemia aplastyczna, przewlekła niewydolność nerek, zaburzenia funkcji tarczycy;
  • nieprawidłowa higiena okolic odbytu: niewystarczająca lub zbyt agresywna toaleta okolicy wokół odbytu, stosowane niektórych mydeł;
  • choroby jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego;
  • przyczyny ginekologiczne: okres pomenopauzalny, zapalenie pochwy i szyjki macicy;
  • leki: antybiotyki, kolchicyna, chinidyna, maści zawierające alkohol, środki miejscowo znieczulające;
  • czynniki drażniące: obcisłe lub ściśle przylegające do ciała ubrania, perfumowany lub barwiony papier toaletowy, otyłość, kremy doodbytnicze nieprzebadane dermatologicznie, lubrykanty, lateks;
  • dieta: kawa (z kofeiną i bezkofeinowa), herbata, cola, alkohol (zwłaszcza piwo i wino), czekolada, pomidory, keczup, mleko i inne produkty mleczne, orzeszki ziemne, owoce cytrusowe (grejpfruty), pikantne potrawy, popcorn, suszone śliwki, figi;
  • czynniki psychologiczne: lęk, niepokój, stres, zaburzenia psychiczne.

Pieczenie odbytu – objawy

Głównym objawem pieczenia odbytu jest niekontrolowany impuls podrapania skóry w okolicy odbytu. Może on się pojawić w dowolnym czasie, najczęściej jednak spotykany jest po wypróżnieniu (zwłaszcza po oddaniu płynnych stolców) lub tuż przed snem.

Pieczenie odbytu może wystąpić w nocy. Pacjenci drapią się wtedy niekontrolowanie podczas snu, podrażniając skórę wokół odbytu, powodując przeczosy, zaczerwienienia i wtórne nadkażenia bakteryjne potęgujące uczucie świądu. Udając się do lekarza, chory powinien zgłosić mu wszystkie problemy dermatologiczne oraz zaburzenia w czynności jelit.

W ustaleniu rozpoznania może pomóc czas wystąpienia objawów świądu w okolicy odbytu, początek zastosowanej diety lub zażywania leków. Nie bez znaczenia jest również fakt stosowanych higienicznych praktyk analnych. Choć informacje te są krępujące dla pacjenta, niejednokrotnie decydują o dalszym postępowaniu.

Należy pamiętać, że u dzieci często przyczyną pieczenia odbytuowsiki, zakaźna choroba pasożytnicza. Jako że robaki wychodzą z kanału odbytu w nocy i nad ranem, świąd jest najintensywniejszy zwłaszcza o tych porach. Dziecko może się obudzić rozdrażnione, niewyspane i być apatyczne w ciągu dnia.

Kobiety powinny zwrócić uwagę na związek pieczenia odbytu z nietrzymaniem moczu i upławami, co może ułatwić rozpoznanie zakażenia układu moczowo-płciowego. Po menopauzie świąd odbytu może współistnieć z zanikowym zapaleniem pochwy, które daje się skutecznie leczyć hormonalną terapią zastępczą.

Czytaj również: Luźne stolce – jakie są przyczyny częstych, luźnych stolców?

Pieczenie odbytu – jakie badania?

W celu rozpoznania przyczyny pieczenia odbytu przydatne są również następujące badania:

  • badanie per rectum,
  • anoskopia – badanie polega na oglądaniu kanału odbytu przy pomocy specjalnego wziernika,
  • kolonoskopia lub sigmoidoskopia – badanie endoskopowe wykonywane przy podejrzeniu istnienia zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego, objawiających się m.in. pieczeniem odbytu opornym na dotychczasowe leczenie,
  • badanie histopatologiczne wycinka z kanału odbytu, jeśli objawy pieczenia i swędzenia odbytu utrzymują się dłużej niż 2–3 tygodnie mimo zastosowanego leczenia.

Czytaj również: Pieczenie skóry – przyczyny. Jak leczyć pieczenie skóry?

Pieczenie odbytu – leczenie

Po ustaleniu rozpoznania pieczenia odbytu przystępuje się do leczenia choroby podstawowej. Tylko postępowanie przyczynowe gwarantuje w głównej mierze ustąpienie kłopotliwych dla chorego dolegliwości. Choroby odbytnicy i odbytu powinny być leczone przez specjalistę chirurga lub proktologa, który zdecyduje o konieczności wykonania odpowiednich zabiegów bądź o kontynuacji terapii zachowawczej.

Choroby skóry okolicy odbytu zarówno o etiologii zakaźnej, jak i alergicznej należy leczyć u dermatologa, zaś choroby jelit u gastroenterologa. Pacjentom, u których rozpoznano idiopatyczny świąd czy pieczenie odbytu, proponuje się modyfikację stylu życia. Jest on ważny w chorobach przewlekłych, np. w leczeniu hemoroidów. Polega on głównie na:

  • utrzymywaniu okolicy odbytu suchej i czystej,
  • myciu zewnętrznych okolic odbytu czystą wodą (nie zaleca się używania mydła czy soli do kąpieli),
  • unikaniu energicznego pocierania okolic odbytu zwłaszcza po wypróżnianiu się (podczas toalety zaleca się używanie miękkich papierowych ręczników lub suszarki do włosów i nieużywanie papieru toaletowego),
  • wkładaniu przed snem do szpary pośladkowej cienkiego bawełnianego kawałka materiału, aby unikać pocierania odbytu lub zakładaniu cienkich bawełnianych rękawiczek,
  • krótkich ciepłych kąpielach 2–3 razy dziennie przy użyciu niskiego ciśnienia wody,
  • stosowaniu diety bogatej w źródło błonnika, a w przypadku zaparć zażywaniu środków przeczyszczających,
  • zmianie nawyków żywieniowych poprzez niespożywanie pokarmów drażniących jelito, które mogą powodować pieczenie odbytu,
  • noszeniu luźnej, przewiewnej bielizny dobrze wchłaniającej pot (przeciwwskazana odzież nylonowa).

Objawowo w łagodzeniu idiopatycznego świądu i pieczenia odbytu mogą być stosowane maści, które należy nakładać na okolice ujścia odbytu (np. 1% Hydrocortisonum, maść cynkowa, maść z mentolem). Należy pamiętać, że używanie preparatów sterydowych wiąże się z objawami ubocznymi i nie należy ich stosować przewlekle.

Czytaj również: Terapia Bowena – co to jest, na czym polega, na co pomaga?

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. „Anatomia i fizjologia człowieka” Michajlik Aleksander, Ramotowski Witold, wyd. 2013 r.
  2. Fizjologia człowieka Tom 5 Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne Stanisław Konturek, wyd. 2016 r.
Opublikowano: 28.05.2014; aktualizacja:

Oceń:
4.5

Marcin Fajkis

Marcin Fajkis

Lekarz

Lekarz, specjalista onkologii klinicznej. Absolwent Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.  

Komentarze i opinie (5)


Mój problem z świądem tzw. samo istnym ??? się już zaczął już krótko po 30 ym toku życia a teraz mam 73 Lat ! jestem pod kontrolą lekarza Proktologa czego ja już nie testowałem kilka krotnie kolonoskopie kilka krotnie retroskopie chyba wszystkie maści jakie są w aptekach oczywiście że po każdym oddaniu stolca jest mycie i to głębokie! a problem z świądem powraca i powraca mój lekarz już się denerwuje jak mnie zobaczy to jest dramat i katastrofa życiowa , jak żyć ?

#Zyga Jan. Niestety wiem co Pan przechodzi. U mnie też po 30-ce ten problem wystąpił. Mam teraz 37 i wciąż nie mogę sobie z tym poradzić. Jest to bardzo dyskomfortowe uczucie obniżające znacznie jakość życia.

#luki82 Bardzo pomaga maść dla dzieci sudocream . Niweluje szybko swędzenie i pieczenie . Dodatkowo opanować unikać mocne parcie i jakoś można żyć .

#Zyga Jan. Te same objawy i te same problemy od lat co pan Zyga Jan.Jestem ciekawy czy Pan sobie z tym poradził.Proszę o kontakt tel.505821795

Spróbujcie odstawić statyny leki na cholesterol . Mojemu mężowi pomogło. Niektóre leki o złożonym składzie mają dodatek statyn, np leki od nadciśnienia. Poczytajcie skład.

Może zainteresuje cię

Badanie kału na pasożyty – kiedy wykonać, jak pobrać próbkę i odczytać wyniki?

 

Ból w odbycie i kłucie w odbycie – jakie przyczyny?

 

Ból odbytu – dlaczego boli w odbycie?

 

Świąd odbytu – co to znaczy i jak leczyć świąd w odbycie?

 

Ból w okolicy odbytu – co oznacza ból przy odbycie?

 

Grzybica odbytu – przyczyny, objawy, leczenie grzybicy okolic odbytu

 

Swędzenie odbytu – jakie są przyczyny swędzenia odbytu?

 

Owsiki u dziecka – objawy, leczenie, profilaktyka