loader loader

Czy i jak palenie papierosów wpływa na seks? Rzucanie palenia a popęd seksualny

Większość palaczy ma świadomość niekorzystnego wpływu palenia papierosów na zdrowie. Rzadko dostrzegany jest jednak inny aspekt szkodliwości tego nałogu – jego wpływ na życie seksualne. Okazuje się bowiem, że palenie papierosów negatywnie wpływa na możliwość osiągnięcia i utrzymania erekcji, a także odpowiada za spadek libido. Warto wspomnieć, że palenie papierosów ma ponadto związek z jakością i ilością spermy.

  • 4.6
  • 149
  • 1

Dlaczego papierosy szkodzą?

Palenie papierosów to jedna z najpopularniejszych na świecie form uzależnienia. Aktualnie szacuje się, że prawie 1/3 dorosłej populacji aktywnie pali wyroby tytoniowe niszcząc w ten sposób nie tylko własne zdrowie, ale wpływając także na osoby w najbliższym otoczeniu. Bierne palenie także wywołuje bowiem negatywny wpływ na organizm. Skutki biernego palenia tytoniu nie są jednak łatwo mierzalne i nie zostały ujęte w dokładnych statystykach. Bez względu zatem na formę, zarówno aktywne, jak i bierne palenie papierosów wywołuje niekorzystny wpływ na pojedyncze komórki, pracę poszczególnych narządów zaburzając istotnie działanie wybranych układów i tym samym funkcjonowanie organizmu ludzkiego jako całości.

Papierosy i wyroby tytoniowe zawierają nikotynę, która jest substancją niezwykle silnie uzależniającą. Oddziałuje ona na niemal wszystkie komórki organizmu w błyskawicznym tempie już w kilka sekund po zapaleniu papierosa. Odpowiada za rozwój uzależnienia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego od wyrobów tytoniowych.

Negatywny wpływ nikotyny wynika głównie z kilku mechanizmów jej działania:

  • uwalniania noradrenaliny z zakończeń nerwowych i rdzenia nadnerczy,
  • uwalniania i wzrostu stężenia kortyzolu,
  • zwiększenia napięcia mięśni gładkich oraz dodatkowego zwiększenia częstości skurczów mięśnia sercowego.

Poza nikotyną, o szkodliwości palenia decyduje fakt powstawania dymu tytoniowego, który zawiera ponad 4000 substancji o silnym działaniu drażniącym i toksycznym dla ludzkiego organizmu. Podczas procesu palenia, na skutek wzrostu temperatury, wszystkie te substancje ulegają dodatkowym przemianom chemicznym, co potęguje ich niekorzystne działanie.

Bez względu na związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy nałogiem tytoniowym a wystąpieniem danego schorzenia, warto pamiętać, że palenie papierosów jest czynnikiem istotnie wpływającym na skrócenie czasu życia. Prowadzone współcześnie analizy pokazują, że różnica czasu życia między osobą niepalącą a palaczem to niemal 15 lat! Warto zatem szybko i zdecydowanie podjąć próbę zerwania z nałogiem tytoniowym.

Palenie tytoniu wpływa na seks – fakt czy mit?

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. O szkodliwości długoletniego palenia tytoniu wspomina się najczęściej w kontekście chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworu płuc. Nałóg palenia tytoniu jest szeroko rozpowszechniony bez względu na wiek – palą osoby młode, jak i starsze, które dodatkowo obarczone są ryzykiem rozwoju chorób mogących negatywnie wpłynąć na jakość życia seksualnego.

Z całą pewnością można stwierdzić, że palenie wpływa niekorzystnie na życie seksualne. Palenie papierosów kojarzone jest najczęściej z czynnikiem utrudniającym osiągnięcie erekcji zadowalającej obydwoje partnerów. Tak też jest – palenie wpływa negatywnie na ukrwienie narządów płciowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyną tego stanu rzeczy są niekorzystne zmiany w naczyniach krwionośnych, a efektem problem z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji oraz mniejsza przyjemność z uprawiania seksu.

Czy palenie ma wpływ na obniżenie libido?

Libido, czyli pociąg płciowy (seksualny) jest jednym z naturalnych mechanizmów mających na celu przedłużenie gatunku. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają spadek libido u nałogowych palaczy. Dzieje się tak dlatego, że substancję toksyczne zawarte w dymie papierosowym znacząco obniżają poziom testosteronu i hormonu wzrostu, obniżając tym samym libido. Badania naukowe potwierdzają, że nawet 85% osób z obniżonym libido to właśnie palacze.

W przypadku zaburzeń popędu płciowego lekarze w pierwszej kolejności zalecają rzucenie palenia papierosów, ograniczenie spożywania alkoholu, redukcję masy ciała oraz większą aktywność fizyczną.

Zobacz też: Orgazm pochwowy – jak przebiega, jak wywołać?

Czy palenie papierosów wpływa na jakość nasienia?

Przewlekłe palenie papierosów wpływa niekorzystnie na jakość i ilość spermy. W przypadku ilości nasienia (objętości) badania naukowe wykazały istotne różnice. U mężczyzn niepalących średnia ilość spermy wynosi około 3,5 mililitra nasienia, a u regularnie palących nie przekracza ona 2 mililitrów. Według najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), objętość nasienia powinna wynosić u mężczyzny przynajmniej 1,5 mililitra. Zatem mężczyźni nałogowo palący papierosy tylko nieznacznie przekraczają prawidłowe objętości nasienia.

Sprawdź również: Jak używać dildo?

W badaniach przeprowadzonym wśród palaczy tytoniu obniżona była również liczba plemników w porównaniu do osób unikających palenia (prawidłowa wartość to przynajmniej 15 milionów plemników w 1 mililitrze nasienia). Różnice dotyczą nie tylko ilości produkowanej spermy i liczby plemników, ale także jakości nasienia. U palaczy znacząco obniża się jakość nasienia. U mężczyzn, którzy palą papierosy, wykazano większy odsetek plemników poruszających się w nieprawidłowy sposób, o nieprawidłowej morfologii oraz znacznie mniej żywych form w porównaniu z nasieniem osób niepalących.

Jak i dlaczego palenie wpływa na możliwość osiągnięcia i utrzymania erekcji?

Erekcja (wzwód) to nic innego jak usztywnienie prącia następujące w wyniku podniecenia seksualnego. Penis zbudowany jest ze specjalnych tkanek jamistych – drobnych naczyń krwionośnych, które wypełniają się krwią. W przeprowadzonych badaniach klinicznych jednoznacznie wykazano niekorzystny wpływ palenia papierosów na zaburzenia erekcji, czyli wystąpienie impotencji. Nałogowi palacze, pomimo prawidłowego pobudzenia seksualnego, narażeni są na problemy z erekcją i zaburzenia wytrysku.

To też może Cię zainteresować: Demiseksualizm – co to jest?

  • Mechanizm występowania niemocy płciowej po papierosach nie został do końca wyjaśniony. Najprawdopodobniej impotencja jest wynikiem uszkodzenia przez toksyczne substancje z dymu tytoniowego śródbłonka naczyń krwionośnych, którego jedną z ról jest produkcja tlenku azotu (NO). Tlenek azotu odpowiedzialny jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych i napływ zwiększonej ilości krwi do prącia w celu osiągnięcia wzwodu umożliwiającego stosunek płciowy.
  • Kolejną przyczyną impotencji wywołanej przez nikotynę jest jej wpływ na układ nerwowy autonomiczny człowieka. Układ ten powoduje skurcz naczyń krwionośnych, doprowadzając do słabszego dopływu krwi do penisa i uzyskania wzwodu.
  • Palenie papierosów zwiększa także produkcję białka osocza – fibrynogenu, który odpowiada za większą skłonność do tworzenia się zakrzepów w drobnych naczyniach prącia, co powoduje niemoc płciową.
  • Do innych przyczyn utrudniających utrzymanie wzwodu u palaczy należy uszkodzenie zastawek żył, które służą zatrzymaniu krwi w penisie. Nikotyna i inne związki toksyczne znajdujące się w dymie papierosowym uszkadzają mechanizm zastawkowy, doprowadzając do zbyt szybkiego odpłynięcia krwi, co skutkuje kłopotami z erekcją.

Badania jednoznacznie wykazały, że osoby uzależnione od nikotyny znacznie częściej cierpią na zaburzenia erekcji niż niepalący w podobnym przedziale wiekowym. Nawet 65% palaczy w wieku 30–50 lat zmaga się z problemem impotencji i tym samym ma nieudane życie seksualne.

Skutki palenia papierosów choroby serca

Ze względu na mnogość substancji toksycznych zawartych w wyrobach tytoniowych oraz dymie powstającym na skutek ich palenia, liczba potencjalnych chorób odtytoniowych jest niezwykle długa. Negatywne skutki zdrowotne palenia papierosów można, dla łatwiejszego usystematyzowania, podzielić na kilka głównych grup, z których najważniejszą są choroby nowotworowe i choroby układu krążenia.

  • Choroby układu krążenia wywołane paleniem papierosów to szeroka lista schorzeń sercowych i naczyniowych. Po zapaleniu papierosa dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, skurczu naczyń wieńcowych oraz przyśpieszenia akcji serca, co istotnie zwiększa zapotrzebowanie mięśnia serca na tlen.
  • Na skutek wzrostu ciśnienia tętniczego może zatem dojść do zawału mięśnia serca, zwłaszcza przy współistnieniu nawet niewielkich zmian miażdżycowych.
  • Dodatkowo, palenie papierosów może działać arytmogennie (czyli zaburzać rytm pracy serca i powodować arytmie serca) wywołując groźne komorowe zaburzenia rytmu serca, co istotnie zwiększa zagrożenie wystąpienia nagłej śmierci sercowej.
  • Ponadto, z każdym wypalonym papierosem dochodzi do zmian w obrębie ściany naczyń krwionośnych na skutek strukturalnego i czynnościowego uszkodzenia śródbłonka naczyniowego.
  • Zachodzą również niekorzystne przemiany w zakresie parametrów lipidowych krwi oraz układzie hemostazy (czyli procesów związanych z procesem krzepnięcia krwi). Następuje bowiem modyfikacja cząsteczek cholesterolu LDL (o niskiej gęstości zwanym „złym”), co prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej przy jednoczesnym zmniejszeniu stężenia i modyfikacji cząsteczek cholesterolu HDL (tzw. „dobrego” o wysokiej gęstości).
  • Wzrasta także ryzyko powstania zakrzepów z uwagi na wzrost syntezy (czyli procesu powstawania) tromboksanu i jednoczesne zmniejszenie produkcji przeciwzakrzepowej prostacykliny, zwiększenie stężenia fibrynogenu oraz nasilenie sklejania się (adhezji) płytek krwi.

Wszystkie wspomniane zmiany w obrębie układu krwionośnego powstające na skutek palenia papierosów istotnie wpływają na częstość wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz zawału mięśnia serca u palaczy w porównaniu z osobami niepalącymi (aż 5-ciokrotnie w grupie wieku 39-45 lat, 3-krotnie wśród osób w wieku 50-59lat i 2-krotnie w grupie palaczy w wieku 60-79lat). Warto uświadomić sobie, że prawie 80% palaczy papierosów, u których wystąpił zawał mięśnia serca między 30 a 50 roku życia mogło go uniknąć, gdyby nie paliło wyrobów tytoniowych.

Ponadto, palenie tytoniu istotnie przyczynia się do rozwoju chorób naczyń obwodowych (np. choroby Bϋrgera czyli zakrzepowo-zarostowego zapalenia żył). W dużym stopniu odpowiada za rozwój nadciśnienia tętniczego krwi i jednocześnie w wyraźny sposób utrudnia jego prawidłowe leczenie. Zwiększa także istotnie szanse wystąpienia udaru mózgu.

Choroby układu oddechowego jako skutek palenia papierosów

Choroby układu oddechowego wywołane paleniem papierosów to nie tylko choroby nowotworowe, ale wszystkie schorzenia prowadzące do upośledzenia wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych. Każdy wypalony papieros powoduje niezwykle silne podrażnienie nabłonka wyściełającego drogi oddechowe prowadząc do jego niekorzystnych zmian. Dochodzi wówczas do przemiany dojrzałych komórek nabłonka rzęskowego (migawkowego) naturalnie pozwalającego na usuwanie zanieczyszczeń z dróg oddechowych w komórki nabłonka płaskiego czyli tzw. metaplazji.

Jest to proces niekorzystny, gdyż powstający nabłonek płaski nie wspomaga usuwania toksyn, co skutkuje ich zatrzymaniem w organizmie. Zwiększa to częstość występowania infekcji górnych dróg oddechowych. W dłuższej perspektywie prowadzi to rozwoju wielu chorób w obrębie układu oddechowego tj:.

Palenie papierosów istotnie wpływa także na zmysł powonienia zaburzając rozpoznawanie zapachów oraz smaków. Warto także pamiętać, iż na skutek biernego palenia (np. u dzieci) zwiększa się ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej.

Palenie a choroby nowotworowe

Nowotwory wywołane paleniem papierosów to nie tylko nowotwory układu oddechowego. Im dłużej trwają badania nad karcinogennym wpływem palenia papierosów, tym bardziej wydłuża się lista chorób nowotworowych, których wystąpienie wykazuje silny związek z nałogiem tytoniowym.

Bezsprzecznie jest to:

Nieco mniej silny związek przyczynowo – skutkowy między nałogowym paleniem wyrobów tytoniowych a chorobami nowotworowymi występuje w przypadku raka żołądka, raka w obrębie nosa, raka wątroby, raka miąższu nerek czy białaczek.

współpraca: Marta Natkańska, specjalistka zdrowia publicznego

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/sgr/50th-anniversary/index.htm
  2. https://www.who.int/tobacco/research/youth/health_effects/en/
  3. https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/tobacco-and-cancer/why-people-start-using-tobacco.html
  4. https://www.helpwithsmoking.com/why-people-smoke.php
Opublikowano: 17.07.2015; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Łukasz Wolak

Łukasz Wolak

Lekarz

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz stażysta w Miejskim Szpitalu w Siemianowicach Śląskich. Przyszłość zawodową wiąże z chirurgią ogólną i ginekologią.

Komentarze i opinie (1)


Tydzień przed miesiączką się kochałam czy można zajść w ciążę?

Może zainteresuje cię

Czy e-papieros uzależnia?

 

Głód nikotynowy – przyczyny, objawy, leczenie

 

Cytyzyna (cytisinum) a rzucenie palenia – jak działa i jak stosować?

 

Tabletki na rzucenie palenia bez recepty i na receptę

 

Jak rzucić palenie – domowe sposoby, preparaty, zioła, terapie

 

Desmoxan – opinie, cena, dawkowanie, skutki uboczne

 

Kaszel po papierosach – jak się go pozbyć i kiedy jest groźny?

 

Plastry nikotynowe na rzucanie palenia – działanie, efekty, cena