loader loader

Seks tantryczny – na czym polega?

Seks tantryczny to sztuka miłosna, której źródłem jest system przekonań zbliżonych do filozofii. W akcie seksualnym kobieta i mężczyzna idealnie uzupełniają się i jako jedność mają dostęp do innego wymiaru świadomości. Seks tantryczny skupia się na przedłużeniu stosunku seksualnego, ponieważ wartością jest stan ekstazy towarzyszący aktom seksualnym, a nie sam orgazm.

  • 4.6
  • 379
  • 0

Czym jest tantra i seks tantryczny?

Tantryzm jest systemem filozoficznym, który powstał w Indiach i przeniknął do wszystkich obecnych tam nurtów religijnych. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „narzędzie do rozciągania świadomości”. Rytuały sakralne są tu ściśle związane z seksualnymi, a sztuka miłosna jest pochodną tej filozofii. Tantryzm opiera się na założeniu, że wszystko, co istnieje, jest przejawem jednego bytu. Kobieta i mężczyzna w akcie seksualnym, dopełniając się, tworzą jedność, co pozwala im osiągnąć stan wyższej świadomości. Stosunek seksualny nie jest celem samym w sobie, ale drogą do poznania prawdy, przejścia w inny wymiar kontaktu z rzeczywistością.

Według tej filozofii wszelki byt bierze się właśnie z połączenia pierwiastków męskiego i żeńskiego. Aktywność seksualna ma tu charakter sakralny, jest rozumiana jako powtórzenie pierwotnego zjednoczenia pary boskiej. Tantryzm zakłada możliwość utożsamienia się z najwyższym bytem na drodze samodoskonalenia. Rozwój następuje poprzez rytualne ćwiczenia, w których usprawnia się ciało i duszę.

W tym ujęciu seks jest przeżyciem duchowym służącym samorozwojowi. W tantryzmie nie istnieje, znana w filozofiach Zachodu, opozycja ciała i duszy, dewaluująca to, co cielesne. Tutaj ciało postrzegane jest jako czyste, święte, wyzwalające energię duchową. Człowiek żyje w zgodzie ze swoim ciałem i jego potrzebami, a szacunek dla fizyczności wyraża się między innymi poprzez jego stałe poznawanie i udoskonalanie.

Czakry a seks tantryczny

Energia człowieka zlokalizowana jest w tzw. czakramach – są to miejsca w ciele człowieka, odpowiadające za pobieranie, gromadzenie i przekazywanie energii koniecznej dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Takich centralnych punktów jest wiele, a główne z nich to: odbyt (wiąże się z dążeniami materialnymi, witalnością, fizycznością), genitalia (odpowiadają za popęd płciowy), okolice pępka (związane ze stosunkiem do siebie samego, poczuciem wartości, władzą), okolice serca (energetyczne źródło intymności, miłości, serdeczności do ludzi), czakram umiejscowiony w gardle (siła komunikacji międzyludzkiej, rozwoju ducha), „trzecie oko”, czyli punkt pomiędzy brwiami (zdolności umysłowe, świadomość, intuicja), szczyt głowy (odpowiada za transcendencję, przejście do najwyższego poziomu egzystencji, poczucie jedności ze wszechświatem).

Kontakt seksualny służy przeniesieniu energii z czakramu drugiego (genitalia) do czakramu siódmego, odpowiadającego za transcendencję. W zespoleniu ciał kochankowie są w stanie w pewnym sensie przekroczyć siebie i poczuć stan błogości związany z dostępem do absolutu.

Gra wstępna w seksie tantrycznym

Jak wygląda seks tantryczny? W odróżnieniu od zwykłego seksu techniki seksu tantrycznego oparte są na rytuale, więc nie ma tutaj miejsca na spontaniczność. Wstępem do aktu miłosnego jest wyciszenie, osiągnięcie stanu relaksu. Para może wspomagać się nastrojową muzyką, zmysłowym zapachem, oświetleniem, które wprowadza atmosferę intymności, odprężenia. Wartością jest jakość przeżycia na poziomie duchowym. Oboje partnerzy są równie ważni, wzajemnie dając i biorąc przyjemność seksualną. Medytacja i stany koncentracji zbliżone do niej, stanowią ważny element tantry, ponieważ takie przygotowanie kochanków daje możliwość przeżycia wyjątkowych doznań przy stosunku seksualnym.

Relaksacja, ćwiczenia oddechowe uczą wprowadzać ciało i umysł w stan spokoju, odprężenia, dających możliwość skupienia na tym, co wewnątrz. Zalecane jest, aby partnerzy, zanim rozpoczną współżycie, byli blisko siebie, powstrzymując się od namiętności, np. leżeli, stykając się ciałami, utrzymywali kontakt wzrokowy, dotykali części ciała wrażliwe, a często pomijane w klasycznym seksie obszarów, jak powieki, małżowiny uszne, opuszki palców. Dotyk w seksie tantrycznym jest celebrowany – kochankowie pieszczą się delikatnie, bez pośpiechu, dbając o każdy fragment ciała.

Satysfakcję z seksu tantrycznego można czerpać wyłącznie w parze związanej uczuciem, obustronnym zaufaniem, bliskością duchową.

Wstęp do aktu miłosnego zakłada również wzajemne dostrojenie. Dobrą pozycją do tego jest ułożenie przez oboje kochanków na lewym boku, tak, aby mogli obejmować się ramionami, a miednica jednej osoby stykała się z pośladkami drugiej. Wówczas kochankowie odczuwają ciepło i dotyk swoich ciał od stóp do głowy, dochodzi do zharmonizowania oddechu i wzajemnego dostrojenia centrów energetycznych, tzw. czakramów.

Jak uprawiać seks tantryczny?

Na czym polega seks tantryczny? Wszystkie zachowania, ruchy w seksie tantrycznym powinny być wykonywane i przyjmowane świadomie, przy pełnej koncentracji na doznaniach. W seksie tantrycznym przywiązuje się dużą wagę do pocałunków, rozróżniając ich wiele typów, m.in. ssanie warg, chwytanie warg zębami, muskanie językiem wewnętrznej strony ust, policzków, podniebienia. Stosuje się również rozmaite odmiany dotyku, np. delikatne wędrowanie, ucisk, drapanie, poklepywanie.

Seks tantryczny zakłada całkowite wyzbycie się wstydu, ponieważ nie pozwala on w pełni skoncentrować się na doznaniach. Ważny jest kontakt wzrokowy, który wzmacnia więź, dostarcza dodatkowych bodźców seksualnych. Podczas orgazmu, partnerzy nie zamykają oczu, ale są w siebie wpatrzeni. Kontrola oddechu, masaż erotyczny, również rytualne gesty, z jednej strony nasilają popęd seksualny, z drugiej opóźniają orgazm, co w efekcie daje bardzo silne doznania seksualne. W miarę treningu, kochankowie uczą się odbierać bodźce w sposób intensywniejszy niż zwykle, ćwiczą również umiejętność przedłużania stosunku.

Podczas pieszczot w seksie tantrycznym powinno zostać rozbudzone całe ciało. Dzięki temu doznania są silne, bo odbierane na wiele sposobów.

Pozycje seksualne proponowane w tantrze wymagają dobrej sprawności fizycznej, zwykle bowiem są to figury zbliżone do pochodzących z jogi asan. Niektóre jednak są dostępne również dla osób mniej wygimnastykowanych. Przykładem może być pozycja yab yum, w której kochankowie siedzą wyprostowani naprzeciwko siebie, patrzą sobie w oczy, mężczyzna ma skrzyżowane nogi (podobnie jak przy siedzeniu „po turecku”), a kobieta opiera pośladki na udach partnera, oplatając go nogami, jej stopy stykają się za jego plecami.

Seks tantryczny a orgazm

W seksie tantrycznym moment osiągnięcia orgazmu nie jest najważniejszy – istotne są przeżycia pary podczas całego zbliżenia. Najintensywniejsze doznania pojawiają się tuż przed szczytowaniem i ten właśnie moment zostaje wydłużany poprzez odpowiednie techniki miłosne – wytrenowana para może trwać w stanie przedorgazmicznej ekstazy nawet kilkadziesiąt minut. Jedną ze stosowanych technik seksualnych jest trwanie w zespoleniu ciał bez poruszania członkiem w pochwie. Mimo braku ruchów frykcyjnych, członek jest w stanie erekcji, ponieważ kobieta obkurcza mięśnie pochwy, dostarczając stymulacji.

Orgazm jest dla kobiety źródłem energii. Mężczyzna natomiast traci siłę podczas ejakulacji, ponieważ pozbywa się jej wraz z nasieniem. Stąd ideał seksu tantrycznego: mężczyzna odracza wytrysk, dając kobiecie wielokrotną rozkosz w postaci kilku orgazmów.

Aby powstrzymać ejakulację, kochanek posługuje się różnymi metodami, a wiele z nich polecanych jest w dzisiejszej seksuologii mężczyznom cierpiącym na przedwczesny wytrysk. Mężczyzna zbliżając się do orgazmu zaprzestaje ruchów, utrzymując członek w pochwie zaciska mięsień łonowo-guziczny. Może też ucisnąć miejsce pomiędzy trzonem penisa a żołędzią. Aby powstrzymać orgazm i wytrysk w seksie tantrycznym, praktykowane jest również ściskanie przez kilka sekund worka mosznowego nad jądrami. Samo spowolnienie oddechu, koncentracja na przepływie energii pomaga w opanowaniu wytrysku.

Dlaczego warto uprawiać sex tantryczny?

Według tej sztuki miłosnej potrzeby obojga kochanków są równie ważne. Kobieta i mężczyzna są w seksie partnerami, współdziałają, uzupełniają się, doświadczając wzajemnego szacunku i miłości. Seks tantryczny uczy wsłuchiwania się w siebie, rozpoznawania własnych stanów oraz obserwacji drugiej osoby, przyglądania się jej emocjom, reakcjom. Przyjęcie takiej postawy w codziennym byciu ze sobą, również w sytuacjach trudnych, konfliktowych, niewątpliwie jest bardzo korzystne dla relacji. Tantra zachęca do wspólnego rozwiązywania konfliktów na bieżąco, ponieważ nagromadzenie nieprzyjemnych emocji zaburza przepływ energii.

Idea celebrowania bliskości, wiążąca się z dążeniem do zapewnienia sobie i partnerowi odpowiedniego czasu na intymność, uznanie sfery seksualnej za nieodłączną i ważną w osiąganiu szczęścia, jest czynnikiem chroniącym związek przed problemami, nie tylko w sferze intymnej. Relacja seksualna proponowana przez tantryzm nie tylko poprawia życie seksualne, ale też przenosi się na kontakty w innych obszarach, co sprzyja budowaniu harmonijnych związków.

Sztuka miłosna tantryzmu, wymagając od partnerów osiągnięcia stanu relaksu, uczy, że jest to istotne dla możliwości przeżywania przyjemności, jak również pokazuje, że niezależnie od ilości obciążeń doświadczanych na co dzień, każdy może uwolnić sam siebie od napięć, uzyskać stan spokoju i wewnętrznej harmonii.

Proponowana przez tantryzm filozofia rezygnacji z pośpiechu i ilości na rzecz jakości przeżyć, uznanie rangi rozwoju duchowego, bycia z bliską osobą w prawdziwym głębokim kontakcie, nauka osiągania spokoju, koncentrowania się na doświadczaniu, na prawdziwym byciu samemu ze sobą, a również podkreślanie wagi miłości i wytworzenie głębokiej duchowej więzi emocjonalnej w seksie, wpływa nie tylko na funkcjonowanie w sferze seksualnej, czy relacyjnej, ale również sprzyja wprowadzaniu korzystnych zmian w podejściu do życia w ogóle.

Opublikowano: 20.08.2014; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Kamilla Mielniczek

Kamilla Mielniczek

Psycholog

Ukończyłam psychologię ze specjalizacją kliniczną na UAM w Poznaniu, specjalizuję się w seksuologii. Zajmuję się psychoterapią, terapią par i leczeniem zaburzeń seksualnych. Doświadczenie zawodowe zdobywałam m.in. w Poradni Seksuologii i Patologii Więzi, Ośrodku Ekspertyz Sądowych, Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym, Szpitalu Klinicznym na Oddziale Leczenia Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu oraz Prywatnym Centrum Doskonalenia Umiejętności Wychowawczych. Obecnie pracuję w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz prowadzę prywatny gabinet psychologiczno-seksuologiczny w Zielonej Górze.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Opóźniony wytrysk – przyczyny, objawy, leczenie

 

Brak orgazmu u kobiety – czy to problem zdrowotny?

 

Wideo – Ból głowy w trakcie orgazmu

 

Jak rozmawiać o seksie?

 

Zaburzenia seksualne u kobiet

 

Wspólny orgazm – jak dojść do orgazmu razem?

 

Seksualność kobiet – kiedy kobieta ma ochotę na seks, jak przeżywa orgazm?

 

Męski orgazm – jak przebiega?