loader loader

Ślub humanistyczny – na czym polega, czy jest ważny, czym różni się od cywilnego, koszt

Ślub to wyjątkowa chwila w życiu każdej pary. Nie każdemu jednak po drodze z tradycjami i powinnościami, jakie narzucają kościół lub cywilne ceremonie. Stąd też idea ślubu humanistycznego, który jest szansą dla pary młodej, chcącej przypieczętować swój związek, ale wyłącznie na własnych zasadach i na własne życzenie. Na czym polega ślub humanistyczny, kto może go wziąć, jak go zorganizować i czy jest legalny?

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia mająca symboliczny i świecki charakter, zorganizowana z woli pary młodej i nakierowana wyłącznie na jej osobiste wartości. Prowadzona jest przez Mistrza Ceremonii Ślubnej – celebranta – lub przez kogokolwiek, kogo wyznaczy para młoda.

Śluby humanistyczne mają spersonalizowany scenariusz dopasowany do pary młodej, nie jest on odgórnie narzucany, nie ma ściśle określonych zasad – małżonkowie mogą sami odczytywać swoje przysięgi, a cała ceremonia ma bardzo osobisty charakter. Para młoda ślubuje wyłącznie przed sobą (ewentualnie w obecności świadków i gości), nie zaś przed Bogiem czy urzędnikiem. Może nastąpić wymiana obrączek i wesele, jeśli para młoda tak zaplanuje.

Ślub humanistyczny stanowi ciekawą alternatywę dla ślubu kościelnego czy ślubu cywilnego. Często jest wybierany przez osoby pragnące bardziej oryginalnej, niestandardowej uroczystości.

W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się 9 grudnia 2007 roku w Warszawie między Moniką i Miłoszem, parą psychologów z Gdańska. Od tego czasu śluby humanistyczne cieszą się coraz większą popularnością i coraz więcej par decyduje się właśnie na taką formę umocnienia związku.

Co to jest humanizm?

Humanizm to postawa, która zakłada, że człowiek jest źródłem wszelkich wartości i wartością samą w sobie, wobec czego ma prawo i obowiązek samodzielnie kształtować i nadawać sens swojemu życiu. Wartości humanistyczne to m.in. wybór, wolność, samorealizacja, a humanistyczny porządek świata cechują etyka i najnowsze osiągnięcia w nauce.

Humaniści wierzą, że świat jest sumą ludzkich doświadczeń i historii, a podstawią świata jest empatia i szacunek do drugiego człowieka, dzięki którym można stwarzać szczęśliwą rzeczywistość.

Ślub humanistyczny a cywilny – czym się różnią?

Zawarty przez młodą parę podczas ślubu humanistycznego związek należy uznać za umocniony, nie zaś sformalizowany, bowiem śluby humanistyczne w Polsce nie mają mocy prawnej, w związku z czym para formalnie nie jest małżeństwem.

Ślub humanistyczny różni się od ślubu kościelnego czy cywilnego dowolnością w organizacji – odbywa się wyłącznie tak, jak życzą sobie tego zakochani, bez powinności i odgórnych schematów. To jeden z decydujących aspektów dla przyszłych małżonków – możliwość zorganizowania ślubu wedle własnych życzeń i preferencji, bez obaw, czy coś wypada, czy urząd/kościół się zgodzi. Niestety, ma to swoją cenę – brak formalnego ślubu.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Na ślub humanistyczny może się zdecydować każdy, kto z jakichkolwiek względów nie zgadza się z założeniami kościelnymi, jest przeciwny ślubowi w urzędzie stanu cywilnego lub po prostu marzy o bardzo indywidualnej, osobistej formie ślubu, można powiedzieć, jak z filmu.

Na ślub humanistyczny decydują się również pary, które formalnie nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego przez ślub kościelny lub cywilny, np. rozwodnicy. Taki ślub można również zorganizować między parą LGBT czy w przypadku ateistów.

Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Choć śluby humanistyczne charakteryzują sporą elastycznością i wydają się nie narzucać żadnych ograniczeń, są jednak pewne kwestie, normowane przez zasady Kodeksu Rodzinnego. Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

  • Osoba poniżej 18 roku życia – ślub humanistyczny może wziąć tylko osoba pełnoletnia. Wyjątek – zgodą opiekunów prawnych za mąż może wyjść kobieta po ukończeniu 16 roku życia.

  • Ślubu humanistycznego nie może wziąć osoba, która jest ubezwłasnowolniona lub nie jest w pełni władz umysłowych.

  • Nie można wziąć ślubu humanistycznego, jeśli pozostaje się w innym związku małżeńskim.

  • Ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ wszystko zależy od tego, jaką wizję ma para młoda na miejsce ceremonii i jej charakter.

Jeśli planuje się profesjonalną pomoc, trzeba się liczyć z tym, że organizacja ślubu humanistycznego to koszt w przedziale od 1000 do 2500 zł. Cena zawiera przygotowanie scenariusza ceremonii oraz konsultacje dotyczące wszelkich szczegółów. Konieczny jest również mistrz ceremonii ślubnej, a koszt wynajęcia doświadczonego celebranta ślubnego, który prowadzi ślub humanistyczny to około 1000-1500zł. Z kolej ewentualne wesele to już osobny koszt.

To, ile kosztuje ślub humanistyczny zależy również od miejsca – można bowiem wybrać… dowolny zakątek świata! Tak naprawdę jedynym ograniczeniem są koszt i wyobraźnia pary młodej.

Co ciekawe – ceremonię może poprowadzić każdy, nawet członek najbliższej rodziny czy przyjaciel przyszłych małżonków, jeśli zarejestruje się w Towarzystwie Humanistycznym jako celebrant.

Koszt ceremonii humanistycznej może być również znikomy, jeśli para młoda zdecyduje się wziąć ślub humanistyczny bez pomocy profesjonalistów, a mistrz ceremonii ślubnej będzie bliską osobą.

Jak połączyć ślub humanistyczny z cywilnym?

Można połączyć ślub cywilny i ślub humanistyczny, jeśli parze młodej zależy na legalnym w świetle prawa związku. Wystarczy, że przed humanistyczną ceremonią najpierw uda się do urzędu stanu cywilnego, by formalnie zawsze związek małżeński i podpisać akt ślubu.

Na czym polega ślub świecki?

Charakter ceremonii humanistycznej jest świecki, czyli niezwiązany w żaden sposób z wiarą i religią. To, jak wygląda ślub humanistyczny, zależy tylko i wyłącznie od mary młodej. Ceremonia ślubna jest tak samo uroczysta, jak tradycyjny ślub, jednak nie ma skutków prawnych i nie podlega żadnym prawnym ani religijnym obrzędom.

W Polsce ślub humanistyczny to nadal, można powiedzieć, ekstrawagancja, jednak powoli staje są coraz popularniejsze. To dobre rozwiązanie dla par homoseksualnych czy tych osób, którym nie zależy na formie prawnej, ale na umocnieniu związku na własnych zasadach.

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  • https://www.marcinorzolek.pl/blog/slub-humanistyczny;
  • https://www.auronia.pl/poradnik/slub-humanistyczny;
  • https://www.arturmamos.com/slub-humanistyczny;
  • A. Przegaliński, W Polsce odbył się pierwszy ślub humanistyczny, [online:]https://wiadomosci.wp.pl/w-polsce-odbyl-sie-pierwszy-slub-humanistyczny-6036623659312257a.
Opublikowano: 04.03.2024; aktualizacja:

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Biseksualizm – jak rozpoznać? Objawy biseksualizmu

 

Stymulacja penisa, pieszczoty członka – metody

 

Jak podnieść samoocenę? Sposoby na lepsze samopoczucie z samym sobą

 

Wideo – Komunikacja między partnerami a udane życie seksualne

 

Wideo – Wspólny (jednoczesny) orgazm

 

Roleplaying, czyli odgrywanie ról w seksie. Za kogo lubimy się przebierać w łóżku?

 

Pozycja „śruba” – na czym polega, jak wygląda, dla kogo?

 

Osobowość anankastyczna – przyczyny, objawy i leczenie niezdrowego perfekcjonizmu