loader loader

Korzeń maca – właściwości, skutki uboczne, gdzie kupić, jak przyjmować?

Korzeń maca – znany również jako peruwiański żeń-szeń – pochodzi z centralnych Andów. Obecnie stosowany jest na całym świecie, a jego właściwości doceniane są przez coraz większe grono osób.

  • 4.0
  • 3
  • 0

Czym jest korzeń maca?

Maca (Lepidium meyenii) jest warzywem korzeniowym, którego właściwości prozdrowotne wykorzystywane były przez mieszkańców Peru już od tysięcy lat. Peruwiańczycy wierzyli w jego nadprzyrodzoną, wręcz magiczną moc. Twierdzili, że jest kluczem do długowieczności. Korzeń maca ceniony jest głównie za swoje wartości odżywcze. Obfituje w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe – zawiera ich w swoim składzie aż 70 proc. (kwasy nasycone stanowią 24 proc.). W jego wnętrzu ukrytych jest sporo węglowodanów – jest z nich złożony prawie w 60 proc., z czego niecałe 10 proc. stanowi błonnik pokarmowy.

Znajdziemy w nim także związki polifenolowe – flawonoidy i antocyjany, składniki mineralne – żelazo, wapń, cynk i miedź, a także sterole – sitosterol, kampesterol, stygmasterol. Ponadto zawiera glukozynolany, czyli grupę organicznych związków chemicznych. Jest bogaty w witaminę B1, B2, B3 (niacynę) oraz B6, a także kwas askorbinowy, czyli witaminę C.

Jak wygląda korzeń maca?

Korzeń maca wyglądem przypomina korzeń pietruszki, Może przybierać formy od wydłużonej aż po bardziej bulwiastą. Występuje w różnych kolorach, np. czerwonym, białym, żółtym czy zielonym. Jego smak jest trudny do określenia – to połączenie słodkości, orzechowej nuty i odrobiny pikanterii.

Korzeń maca na płodność

Korzeń maca w sposób naturalny zwiększa libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wspomaga funkcje seksualne i pełni rolę naturalnego afrodyzjaku. Ponadto wykorzystywany jest jako środek zwiększający płodność. Przeprowadzone badania dowodzą, że stosowanie korzenia maca zwiększa ilość i ruchliwość plemników. Wszystko za sprawą alkaloidów i dużej zawartości pełnowartościowego białka, bogatego w niezbędne aminokwasy. Co ważne, spożywanie korzenia maca nie wpływa na poziom hormonów płciowych, a tym samym nie zaburza ich funkcjonowania.

Korzeń maca na kobiece dolegliwości

Sproszkowany korzeń maca łagodzi objawy menopauzy. Peruwianki wykorzystują go w leczeniu zaburzeń hormonalnych, nieregularnych miesiączek i w łagodzeniu dyskomfortu towarzyszącego klimakterium. Korzeń maca niweluje suchość pochwy, uderzenia gorąca, bóle głowy czy nadmierną nadwrażliwość. Zawarte w nim fitosterole pomagają w walce z problemami ze snem poprzez obniżenie poziomu estrogenu. Ponadto stosować korzeń maca powinny kobiety zmagające się z ciężkimi dolegliwościami w okresie miesiączki. Spożywanie korzenia maca nie jest zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Korzeń maca jako przeciwutleniacz

W korzeniu maca zawarte są związki przeciwutleniające, które usuwają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniem powstającym w wyniku stresu. Wolne rodniki negatywnie wpływają na nasz organizm, uszkadzają komórki, przyspieszają procesy starzenia i nowotworzenia. Korzeń maca działa jak szczotka – zamiatając rodniki chroni DNA.

Korzeń maca na wzmocnienie

Właściwości korzenia maca doceniane są na całym świecie. Maca wpływa na poprawę nastroju, a tym samym pomaga w walce z depresją. Dzięki obecności flawonoidów poprawia samopoczucie, polepsza nastrój i łagodzi lęk. Korzeń maca wpływa korzystnie na nasz umysł. Poprawia sprawność organizmu, dodaje energii, pomocny jest w zespole przewlekłego zmęczenia i wzmacnia odporność. Korzeń maca często stosowany jest przez osoby aktywnie fizycznie jako ważny składnik do budowania masy mięśniowej. Ponadto suplementacja korzeniem maca poprawia pamięć i koncentrację.

Korzeń maca na tkankę kostną

Korzeń maca ma jeszcze jedną zdolność – korzystnie oddziałuje na tkankę kostną i przeciwdziała osteoporozie. Przeprowadzone badania dowodzą, że jego regularne spożywanie zwiększa gęstość kośćca i wpływa na wzrost zawartości wapnia w kościach. Działanie korzenia maca neutralizuje ból kości i mięśni, pomaga w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Dawkowanie korzenia maca

Korzeń maca dostępny jest w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością jako składnik suplementów diety. Dostępny jest w proszku, tabletkach lub kapsułkach, a jego zalecana dawka wynosi od 1000 do 3000 mg (1-3 g) korzenia macy na dobę. Ten w formie sproszkowanej najlepiej dodać do koktajli, owsianki czy zmieszać z innymi składnikami. Peruwiańczycy korzeń maca często dodają do zup lub spożywają jako pieczone warzywo. Często jest składnikiem znanego w Peru silnie sfermentowanego napoju „maca chicha”.

Przeciwwskazania do stosowania korzenia maca

Choć korzeń maca uważany jest za bezpieczny to nie powinny stosować go kobiety w ciąży i te karmiące piersią – liczba wykonanych w tym kierunku badań nie jest wystarczająca. Posiada szereg cennych właściwości, jednak sporadycznie może doprowadzić do wzdęć. Ponadto jego duże ilości mogą wpłynąć na funkcjonowanie tarczycy, a tym samym osoby zmagające się z problemami z tarczycą powinny skonsultować z lekarzem zastosowanie korzenia maca w swojej diecie.

Opublikowano: 11.06.2021; aktualizacja:

Oceń:
4.0

Klaudia Kierzkowska

Klaudia Kierzkowska

chemik

Dziennikarka, blogerka, a także chemiczka – absolwentka Wydziału Chemicznego w Warszawie. Uwielbia teatr, podróże i włoską kuchnię, w wolnej chwili gotuje. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Soki tłoczone – czy są zdrowe?

 

Wołowina – czy jest zdrowa? Ile wołowiny można jeść w tygodniu?

 

Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie, ile można zjeść i kiedy są szkodliwe?

 

Papaja – właściwości, smak, na co pomaga, jak jeść, przeciwwskazania

 

Jiaogulan (gynostemma) – właściwości lecznicze, zastosowanie, skutki uboczne, gdzie kupić?

 

Olej czy oliwa do sałatki? Jaki tłuszcz do surowych warzyw?

 

Oliwki – czy są zdrowe, jakie wybierać?

 

Okra – co to jest, właściwości, przepisy, smak