loader loader

Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy jest częstą procedurą diagnostyczną lub diagnostyczno-leczniczą, stosowaną w ginekologii. Wykonuje się ją gdy obraz cytologiczny i histologiczny pobranego wcześniej wycinka z części pochwowej szyjki macicy jest nieprawidłowy bądź wynik badania kolposkopowego jest patologiczny. Rutynowo po wykonaniu konizacji przeprowadza się łyżeczkowanie jamy macicy, aby jednorazowo wykluczyć choroby jamy macicy.

  • 4.4
  • 496
  • 0

Czym jest konizacja szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem polegającym na wycięciu fragmentu tkanki w kształcie stożka z części pochwowej szyjki macicy. Wykonuje się ją u pacjentek, których wynik cytologiczny, histologiczny bądź kolposkopowy jest podejrzany bądź nieprawidłowy. Najczęściej konizację przeprowadza się wraz z łyżeczkowaniem jamy macicy, dzięki temu przeprowadzona zostaje diagnostyka zarówno kanału szyjki jak i jamy macicy. Uzyskany wycinek (stożek tkanki) przesyłany jest do badania histopatologicznego.
Ta procedura medyczna wykonywana jest w warunkach bloku operacyjnego bądź pokoju zabiegowego, po wcześniejszym wprowadzeniu pacjentki w krótkotrwałe znieczulenie ogólne. Ważnym elementem konizacji jest zachowanie zasad aseptyki, aby uniknąć powikłań zapalnych.

Do niewątpliwych zalet konizacji szyjki macicy należą niskie koszty zabiegu, wysokie bezpieczeństwo pacjentek, wysoka skuteczność w leczeniu stanów przedrakowych, a także możliwość zajścia w ciążę po zabiegu.

Wyróżnia się dwa rodzaje konizacji szyjki macicy:

  • elektrokonizację szyjki macicy – wycinek pobiera się za pomocą pętli elektrochirurgicznej,
  • konizację chirurgiczną szyjki macicy – narzędziem służącym do pobrania fragmentów tkanki jest skalpel chirurgiczny.

Konizacja szyjki macicy – wskazania

Wskazania do konizacji szyjki macicy:

  • nieprawidłowy obraz cytologiczny,
  • patologiczny obraz histologiczny pobranego wycinka z części pochwowej szyjki macicy:
  • dysplazja nabłonka płaskiego,
  • stan przedrakowy szyjki macicy (CIN I-III; HSIL oraz LSIL czyli zmiany o charakterze śródnabłonkowej neoplazji dużego i małego stopnia),
  • rak szyjki macicy w odpowiednio niskim stadium zaawansowania;
  • nieprawidłowy wynik badania kolposkopowego,
  • usunięcie rozległych nadżerek.

Czytaj również: Laryngoskopia – na czym polega? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania

Jak przebiega konizacja szyjki macicy?

Zabieg konizacji szyjki macicy powinno się przeprowadzać bezpośrednio po zakończeniu krwawienia miesięcznego.
Pacjentkę układa się w pozycji ginekologicznej. Po znieczuleniu chorej, lekarz przemywa narządy płciowe środkiem dezynfekującym. Następnie przy pomocy łyżek wziernika uwidacznia się szyjkę macicy, na którą zakłada się kulociągi po obu jej stronach, z boku. Używając roztworu płynu Lugola można zabarwić tarczę części pochwowej w celu uwidocznienia jodoujemnych obszarów nabłonka (widoczne jako białe pola, ostro odgraniczone). Przy użyciu pętli eletrochirurgicznej lub noża chirurgicznego wycina się zmienione chorobowo fragmenty tkanek. Hemostazę, czyli zatrzymanie krwawienia uzyskuje się poprzez użycie specjalnej elektrody kulkowej lub lasera.

Po wykonaniu konizacji, wykonuje się w celach diagnostycznych łyżeczkowanie jamy macicy. Zabieg konizacji trwa przeważnie od kilku do kilkunastu minut. Metoda ta cieszy się dobrą skutecznością leczniczą, niewielki odsetek pacjentek po zabiegu konizacji szyjki macicy wymaga dalszego leczenia.

Przeciwwskazania do konizacji szyjki macicy

Właściwie istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania konizacji. Mogą należeć do nich:

  • trwające krwawienie miesięczne,
  • brak zgody pacjentki,
  • niewyleczony stan zapalny pochwy.

Konizacja szyjki macicy – powikłania

Konizacja szyjki macicy nie jest obarczona dużym ryzykiem powikłań. Może jednak dojść do zakażenia szyjki macicy albo nawet jamy macicy, przez jakiś czas mogą pojawiać się plamienia oraz krwawienia. Sam zabieg nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę.
Łagodny ból i skurcze podbrzusza często towarzyszą pacjentkom w pierwszych godzinach po konizacji.

Zaleca się, aby unikać stosowania tamponów oraz zrezygnować ze stosunków seksualnych do czasu zagojenia się ran. Ważnym elementem jest również odpowiednia higiena intymna. Okres rekonwalescencji zazwyczaj nie trwa dłużej niż 4 tygodnie. W przypadku wystąpienia obfitych krwawień, upławów oraz innych niepokojących dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czytaj również: Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna – jak się przygotować, jak wygląda?

Opublikowano: 11.09.2014; aktualizacja:

Oceń:
4.4

Dawid Gajda

Dawid Gajda

Lekarz

Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie pracuje jako lekarz stażysta w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich. W czasie studiów uczestnik studenckiego koła naukowego z dziedziny chirurgii dziecięcej oraz chirurgii ogólnej. Zawodowo interesuje się ginekologią i położnictwem, chirurgią ogólną oraz dziecięcą.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wynik cytologii – jak odczytać, co oznacza, kiedy jest prawidłowy, a kiedy nieprawidłowy?

 

Elektrokonizacja szyjki macicy - co to jest, wskazania, powikłania, cena

 

Test Allena – badanie przepływu krwi – przebieg i zastosowanie

 

Wynik cytologii – jak odczytać, co oznacza, kiedy jest prawidłowy, a kiedy nieprawidłowy?

 

Hormony tarczycy – jakie są, kiedy zrobić badanie i na czym ono polega?

 

Endoskopia zatok i nosa – na czym polega i kiedy wykonuje się endoskopowe badanie zatok i nosa?

 

Cystometria – wskazania, przygotowanie, przebieg badania i powikłania

 

Badanie EKG – na czym polega?