loader loader

Przeciwciała przeciwko receptorom TSH (anty-TSHR)

Przeciwciała anty-TSHR są swoistymi przeciwciałami wykrywanymi w chorobie Gravesa-Basedowa. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. U osób zdrowych przeciwciała nie są wykrywane. Podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TSHR decyduje o rozpoznaniu choroby Gravesa-Basedowa, może także oznaczać nawrót choroby w przypadku wcześniejszego jej zdiagnozowania.

  • 4.8
  • 589
  • 0

Czym są przeciwciała przeciw receptorom TSH (a-TSHR)?

Są to przeciwciała przeciw receptorom TSH występujące na komórkach tarczycy. Oznaczenie zalecane jest w chorobach autoimmulogicznych szczególnie w chorobie Gravesa i Basedowa. W oznaczeniu można wykryć wszystkie rodzaje przeciwciał blokujących wiązanie TSH bez względu na to jakie jest ich działanie (stymulujące/blokujące). Oznaczenie poziomu anty-TSHR cechuje się dużą swoistością diagnostyczną, ponieważ przeciwciała te nie występują u osób zdrowych, jedynie pojawiają się u pacjentów nieleczonych, ewentualnie krótko leczonych preparatami przeciwtarczycowymi.

Choroba Gravesa-Basedowa zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych. Nie jest dokładnie poznana etiologia tego schorzenia. Objawy, które możemy zaobserwować u osób z podejrzeniem choroby Gravesa-Basedowa to:

  • objawy spowodowane nadczynnością tarczycy,
  • wole – powiększenie tarczycy (występuje u większości pacjentów),
  • naciekowy wytrzeszcz oczu – wokół gałki dochodzi do nacieków, które mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem (owrzodzenie rogówki, jaskra, podwójne widzenie); czasami wytrzeszcz pojawia się przed zmianami w obrębie tarczycy,
  • u niektórych pacjentów można zaobserwować odkładanie się pod skórą substancji śluzowatych oraz obrzęk palców rąk i stóp (rzadko).

Przeczytaj: Wysokie TSH – co oznacza?

Kiedy należy oznaczyć poziom przeciwciał przeciw receptorom TSH?

Oznaczenie przeciwciał anty-TSHR zalecane jest w celu rozpoznania u pacjenta choroby Gravesa-Basedowa, ewentualnie potwierdzenia podejrzeń związanych z wystąpieniem u pacjenta tego schorzenia jeżeli prezentuje on niejasny obraz kliniczny.

Dzięki oznaczeniu można odróżnić chorobę Gravesa-Basedowa od innych chorób autoimmunologicznych (przeciwciała anty-TSHR występują jedynie w ChGB).

W trakcie trwania ciąży badanie wykonywane w celu oceny ryzyka wywołania przejściowej nadczynności tarczycy u noworodka.

Badanie poziomu przeciwciał anty-TSHR zalecane jest również w kontroli nawrotów choroby Gravesa-Basedowa.

Technika przygotowanie oraz wyniki badania przeciwciał anty-TSHR

Badanie wykonuje się na podstawie pobranej od pacjenta próbki krwi. Pobranie takie wykonuje się w warunkach laboratoryjnych. Szczególne przygotowanie do badania nie jest wymagane. Oznaczenie przeciwciał zaleca się wykonać na początku choroby po stwierdzeniu nadczynności tarczycy. Wdrożone leczenie powoduje zmniejszenie poziomu przeciwciał.

U osób zdrowych przeciwciała anty-TSHR nie są wykrywane. Ich niskie stężenie można ewentualnie wykryć u osób zdrowych będących krewnymi pacjentów chorych na chorobę Gravesa i Basedowa. Przyjmuję się, że wartości prawidłowe wynoszą mniej niż 1IU/l (w niektórych metodach <2 IU/l). Wynik uzależniony jest od metody jaką stosuje się do oznaczenia. Należy pamiętać, aby każdy wyniki indywidualnie skonsultować z lekarzem.

  • Podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TSHR świadczy o chorobie Gravesa-Basedowa.
  • Jeżeli u pacjenta została już wcześniej zdiagnozowana choroba Gravesa-Basedowa podwyższony poziom może oznaczać nawrót choroby.
  • Dzięki badaniu można rozpoznać orbitopatię tarczycową (charakterystyczny wytrzeszcz oczy, kiedyś nazywany oftalmopatią) w momencie kiedy nie towarzyszy jej nadczynność tarczycy.
Opublikowano: 05.11.2014; aktualizacja:

Oceń:
4.8

Kamil Kowal

Lekarz

Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W chwili obecnej pracuje jako lekarz stażysta w Wojewódzkim Szpitalu im. Prymasa Kardynała S. Wyszyńskiego w Sieradzu. W zakresie medycyny szczególnie zainteresowany chirurgią oraz ortopedią i traumatologią.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Nadczynność tarczycy a nadciśnienie i kołatanie serca

 

Nadczynność tarczycy a serce

 

Choroba Gravesa-Basedowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie, dieta

 

Przeciwciała TRAb

 

Badanie TSH (tyreotropina, hormon tyreotropowy) – normy, interpretacja wyniku

 

Leczenie jodem w chorobach tarczycy

 

Tyroksyna – norma i wyniki – co oznacza nadmiar i niedobór?

 

Podwyższone TSH – co oznacza podwyższony poziom TSH