loader loader

Śmierdzące stopy – przyczyny, preparaty, domowe sposoby na śmierdzące skarpety

Brak zdjęcia

11 lutego 2022

Wiele osób skarży się: „śmierdzą mi buty”. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Problem śmierdzących nóg może być związany między innymi z nadpotliwością lub grzybicą. Jakie są pozostałe przyczyny przykrego zapachu stóp? Co robić, gdy obuwie i skarpetki nieprzyjemnie pachną i jaki preparat na śmierdzące buty stosować? Czy istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stóp?

  • 4.6
  • 76
  • 1

Śmierdzące skarpety – jakie są przyczyny?

Śmierdzące skarpetki i stopy są problemem, który może być związany z niewłaściwą higieną, noszeniem butów wykonanych ze sztucznych materiałów oraz chorobami, takimi jak nadpotliwość czy grzybica stóp.

U wielu osób problem śmierdzących nóg jest na tyle zaawansowany, że nawet częste ich mycie oraz stosowanie sprayów do stóp nie pomaga i w krótkim czasie pojawia się charakterystyczny zapach octu. Wynika to z faktu, że za śmierdzące skarpety i nogi odpowiadają bakterie namnażające się w wydzielanym przez stopy pocie.

Czynnikiem wzmagającym nadmierne pocenie stóp (a zatem i przepocone skarpetki) i nieprzyjemny zapach może być także nieodpowiednia dieta, bogata w pikantne potrawy, kawę oraz alkohol czy też choroby metaboliczne.

Przeczytaj też: Czym jest rychłozrost?

Brzydki zapach stóp – jaki preparat na śmierdzące buty wybrać?

Co na śmierdzące skarpety sprawdzi się najlepiej? Który preparat na śmierdzące buty, dostępny w aptece oraz drogerii wybrać?

Dezodoranty do stóp na śmierdzące skarpety

Sprawdzony sposób na przykry zapach stóp to dostępne w aptece oraz drogerii dezodoranty – najczęściej w formie sprayu (znacznie rzadziej spotyka się preparaty w żelu czy kremie). Odświeżają one skórę, nadając jej przyjemny zapach, nie hamują jednak wydzielania potu. Taki preparat na śmierdzące buty – dezodorant do stóp często ma w składzie substancje o właściwościach przeciwgrzybiczych oraz przeciwbakteryjnych.

Przeczytaj też: Nieprzyjemny zapach moczu – przyczyny

Nieprzyjemny zapach stóp – czy problem rozwiążą antyperspiranty?

Jeżeli problem śmierdzących nóg nie jest jedyną dolegliwością, a osoby nim dotknięte, borykają się z nadpotliwością, sięgnąć powinny po antyperspirant (nazywany niekiedy także reduktorem potu) w sprayu, żelu lub kremie, który zredukuje ilość wydzielanego potu, tworząc na skórze powłokę blokującą przewody wyprowadzające pot. Taka blokada chemiczna jest usuwana podczas kąpieli lub na skutek silnego spocenia się.

Niektóre antyperspiranty mogą dodatkowo zwężać gruczoły ujść potowych, redukując wydzielanie potu. W ich składzie najczęściej znaleźć można chlorek lub chlorowodorek glinu. Część preparatów tego typu zawiera substancje o działaniu grzybiczym, takie jak olejek z drzewa herbacianego.

Spraye służące zniwelowaniu nieprzyjemnego zapachu stóp stosować można nie tylko w ciągu dnia, lecz również na noc – dzięki temu efekty kuracji będą znacznie silniejsze. W sezonie letnim warto zaopatrzyć się w mgiełkę, za pomocą której można szybko i skutecznie odświeżyć stopy, tak aby śmierdzące skarpety już nie stanowiły problemu.

To też może Cię zainteresować: Ziarnina, ziarninowanie – czym są?

Preparaty na śmierdzące skarpety w kremie

Problem śmierdzących nóg może rozwiązać również stosowanie specjalnych kremów, które mają dodatkowo właściwości pielęgnacyjne. W zależności od składu, skutecznie natłuszczają one suchą skórę lub dają przyjemne uczucie odświeżenia, powodując, że myśl „śmierdzą mi buty!” już się nie pojawi.

Domowe sposoby na przepocone buty

Właściwa higiena – najlepszy sposób na problem ze śmierdzącymi stopami

Śmierdzące skarpety to problem, którego można uniknąć, poprzez mycie stóp codziennie rano oraz wieczorem, a także ich dokładnie wycieranie czystym ręcznikiem. Nigdy nie należy pozostawiać ich wilgotnych, ponieważ może to doprowadzić do grzybicy. Należy także pamiętać o regularnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka – sprzyja on problemowi, jakim są śmierdzące stopy.

Odpowiednie obuwie – ratunek na śmierdzące skarpety

Jeśli tylko jest taka możliwość, stopy należy wietrzyć. Osoby skarżące się na problem śmierdzących nóg, powinny wybierać obuwie lekkie, przewiewne, najlepiej skórzane półbuty, latem sandały.

Sprawdź również: Odmrożenia – jak je leczyć?

Śmierdzące skarpety? Już nie!

Jakie skarpetki należy wybrać, żeby problem śmierdzących nóg się nie powtarzał? Śmierdzące skarpetki z pewnością pojawiają się, gdy wykonane są z tworzyw sztucznych. W tym przypadku, problem śmierdzących nóg rozwiążą odpowiednio dobrane skarpety. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane z przędzy bawełnianej wzbogaconej o algi morskie o właściwościach kojących i nawilżających. Warto, aby w ich składzie znalazło się także srebro, które ma działanie kojące i antyseptyczne.

"Fuj, śmierdzą mi buty!" - a może wkładki do zadań specjalnych?

Domowe sposoby na przepocone buty to także stosowanie specjalnych wkładek do obuwia, które usuną brzydki zapach i będą działać również po zdjęciu dotychczas śmierdzących butów. Warto również zaopatrzyć się w specjalne środki pochłaniające zapachy, woreczki z wiórkami cedrowymi czy siateczki ze specjalnymi kryształkami, które umieszcza się w butach każdorazowo po ich zdjęciu.

Naturalne olejki na problem śmierdzących nóg

Sprawdzony domowy sposób na problem ze śmierdzącymi stopami to naturalne olejki, między innymi na bazie: lawendy, drzewa herbacianego, mięty oraz jodły, które należy wcierać w skórę przed pójściem spać. Kolejny patent to przygotowanie domowej roboty zasypki. W tym celu do klasycznej zasypki do stóp należy dodać odrobinę olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowaną miksturę aplikuje się na skórę. Dobry preparat na problem śmierdzących nóg to także gorzka sól. Dwie łyżki produktu należy rozpuścić w 2 litrach wody i moczyć stopy przez kilkanaście minut. Zabieg powinno się powtarzać 2 razy dziennie.

Sprawdź też: Kolczykowanie ciała – rodzaje piercingu, bezpieczeństwo

Śmierdzące skarpety – inne naturalne metody walki z problemem

Stopy moczyć można także w mocnym wyciągu z czarnej herbaty, który przygotowuje się, gotując kilka torebek herbaty pod przykryciem przez około kwadrans. Problem śmierdzących nóg może rozwiązać również kąpiel stóp w wodzie z odrobiną sody oczyszczonej lub octu jabłkowego.

Dobry domowy preparat na śmierdzące buty to także papka z korzenia imbiru - nakładana na skórę stóp skutecznie usuwa toksyny i zapobiega namnażaniu się bakterii.

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. [online] Why Do Feet Stink? [dostęp: 3.12.2020] [https://kidshealth.org/en/kids/feet-stink.html];
  2. [online] How To Get Rid Of Stinky Feet, | How To Get Rid Of Smelly Feet [dostęp: 3.12.2020] [https://www.healthyfeetstore.com/smelly-feet-information.html];
  3. [online] How to Get Rid of Smelly Feet (Bromodosis) [dostęp: 3.12.2020] [https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-smelly-feet].
Opublikowano: 11.02.2022; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Komentarze i opinie (1)


Taaa szybkie leczenie jak zrobicie podologa dostępnego od zaraz za NFZ a nie że trzeba za niego płacić to 100 ludzi w tym ja nie będzie miało problemów, ponadto stosuje różne maści z opisu dostępne oczywiście jeśli są w aptece np.terbinafina smaruje nie pomaga dalej mam pęknięcia pomiędzy palcami a na tubce napisali że tylko do tygodnia używać a co dalej. Dalej lecz się sam bo nie ma na NFZ lekarza typowego od chorób stóp taki tylko jest za kasę a ceny usług zaczynają się miejscami od 150-170 za samą wizytę u specjalisty a dalej jeszcze drożej.

Może zainteresuje cię

Wideo – Grzybica stóp i paznokci

 

Grzybica międzypalcowa – jak leczyć grzybicę stóp między palcami?

 

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

 

Grzybica – objawy i leczenie – jakie są rodzaje grzybicy?

 

Wideo – Leczenie grzybicy skóry i paznokci

 

Grzybica potnicowa stóp – przyczyny, objawy, leczenie

 

Domowe sposoby na grzybicę stóp – jak leczyć ją w domu?

 

Piekące stopy – co oznacza jak stopy swędzą i pieką?