loader loader

Swędzenie sutków – jakie są przyczyny świądu sutka?

Swędzenie sutków to niecharakterystyczna dolegliwość, która może pojawić się zarówno u zdrowej kobiety, jak i być zwiastunem schorzeń ogólnoustrojowych, włączając w to choroby infekcyjne i nowotworowe. Swędzenie piersi może by bardzo dokuczliwe. Jeżeli towarzyszą jej zmiany widoczne wokół brodawek, konieczna jest wizyta u lekarza – dermatologa lub ginekologa.

  • 4.6
  • 414
  • 2

Czy swędzenie sutków jest groźne?

Swędzenie piersi i sutka najczęściej ma podłoże powierzchowne – podrażnienie skóry przez nieodpowiednie ubranie, kosmetyk, perfumy. Jeżeli jednak świąd utrzymuje się pomimo wyeliminowania drażniących substancji, jest wyjątkowo dokuczliwy, co utrudnia codzienne życie, trwa ponad dwa tygodnie i nie reaguje na „domowe” leczenie, nie ma oczywistej przyczyny, dotyczy całego ciała lub towarzyszą mu inne objawy (np. gorączka, wydzielina z brodawki sutkowej, guzek w piersi, utrata masy ciała), obowiązkowo należy zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż jego przyczyna może być poważna.

Nieszkodliwe swędzenie piersi może wystąpić również podczas wahań hormonalnych podczas cyklu miesiączkowego, wraz z obrzękiem i pobolewaniem piersi, szczególnie u młodych dziewcząt przed miesiączką. Zarówno w reakcjach alergicznych, jak i przy zmianach hormonalnych, świąd piersi obecny jest zazwyczaj obustronnie.

Czytaj również: Ból pod piersiami – co może oznaczać?

Swędzenie piersi ubranie i higiena

Świąd piersi i sutka pojawia się najczęściej w przebiegu reakcji alergicznej, mimo iż na początku trudno jest skojarzyć co tak właściwie podrażniło skórę. Może to być nowe ubranie, a szczególnie bielizna, nowy proszek lub płyn do płukania, perfumy, kosmetyki do makijażu i wiele innych substancji. W przypadku takiej reakcji alergicznej mówi się o kontaktowym zapaleniu skóry. Zmiany powstające w jego przebiegu zazwyczaj ustępują po wyeliminowaniu z życia codziennego szkodliwego czynnika.

Jeśli chodzi o ubrania, aby nie sprowokować objawów alergii, powinny one być produkowane z jak najbardziej naturalnych materiałów, co gwarantuje mniej alergii oraz lepszą wentylację. Musimy pamiętać, że skóra „musi oddychać”. Ubrania elastyczne, ze sztucznej skóry, gumy czy lateksu uniemożliwiają prawidłową wentylację. Dodatkowo nadmierny ucisk (ciasne ubrania), ciepło, wilgoć i nieodpowiednia higiena stwarzają idealne warunki do rozwoju zarazków.

W przypadku doboru bielizny również należy brać pod uwagę jej jakość, rodzaj materiału, a także obecność elementów metalowych czy gumowych lub silikonowych (np. w ramiączkach), które mogą podrażnić skórą zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Konieczne jest zapewnienie optymalnej higieny, obejmującej umycie całej okolicy piersi oraz skrupulatne wytarcie się ręcznikiem. Odpowiednia higiena może uchronić przed nadkażeniem zmian alergicznych bakteriami, a ponadto chroni przed rozwojem infekcji grzybiczych. Osoby skłonne do alergii nie powinny używać perfum o silnym zapachu, a jeżeli większość perfum powoduje alergię i świąd piersi lub reszty skóry, należy aplikować je na włosy lub ubranie.

Przeczytaj również: Świerzb, objawy, przyczyny, leczenie

Swędzenie sutków jakie są najczęstsze przyczyny?

Istnieje wiele chorób, w których jednym z objawów może być świąd, występujący w okolicy piersi lub na całym ciele. Do sytuacji wyzwalających świąd uogólniony, na całym ciele należą m.in.: cholestaza (zastój żółci, w przebiegu którego kwasy żółciowe drażnią skórę), niewydolność nerek, reakcje alergiczne (np. na pokarm), leki (np. antybiotyki, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwgrzybicze), stres, przegrzanie lub nadmierne ochłodzenie ciała, nadmierne wysuszenie ciała, zaburzenia układu nerwowego, choroby pasożytnicze (np. świerzb, owsica).

W niektórych przypadkach swędzenie może wybiórczo dotyczyć piersi i sutka. Dzieje się tak w przypadku opisanych poniżej schorzeń.

  • Grzybica piersi. Sprzyjają jej: niewystarczająca dbałość o higienę, wilgoć i wysoka temperatura powietrza, brak wentylacji i światła słonecznego oraz ucisk. Grzybica lokalizuje się najczęściej pod piersiami lub na ich bocznych częściach. Z tego względu, w przypadku dużych piersi należy szczególnie dbać o ich dokładne mycie i suszenie.
  • Ciąża. W przebiegu ciąży kobiety nierzadko skarżą się na świąd piersi, brzucha, ud oraz ramion. Ponadto, różne schorzenia dermatologiczne, również objawiające się świądem, ulegają pogorszeniu w okresie ciąży.
  • Okres karmienia, ze względu na drobne urazy powstające podczas karmienia. W cięższych przypadkach u kobiet karmiących piersią może rozwinąć się zapalenie sutka, również rozpoczynające się świądem, zaczerwienieniem i bólem.
  • Oparzenia słoneczne. Opalanie się, a szczególnie opalanie „topless” może narazić bardzo delikatną i nieprzystosowaną do promieni UV skórę piersi na silne promieniowanie słoneczne. Dlatego podczas opalania konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, minimum SPF 15.
  • Choroby nowotworowe. Swędzenie piersi i sutka nie jest charakterystycznym objawem raka piersi – w jego przebiegu pojawia się sporadycznie. Jednak w dwóch rodzajach raka piersi świąd jest częściej objawem towarzyszącym. Dzieje się tak w zapalnym raku piersi oraz w chorobie Pageta.
  • Urazy, nawet drobne (np. zadrapanie).
  • Okres okołooperacyjny, po zabiegu mastektomii (usunięcie piersi) lub powiększania piersi.
  • Choroby skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry lub atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, trądzik, łuszczyca.
Opublikowano: 25.09.2015; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Hanna Cholewa

Hanna Cholewa

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego w Katowicach (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), obecnie w trakcie odbywania stażu podyplomowego. Uczestniczka zagranicznych praktyk zawodowych z zakresu chirurgii oraz ginekologii i położnictwa, m.in. w Meksyku, Hiszpanii i Niemczech. Zainteresowana nauką języków, podróżami oraz kinem. 

Komentarze i opinie (2)


o piersi należy dbać, gdyż są fajne w dotyku i głaskaniu. pozdrawiam

Pozytywne informacje dziękuję... Pozdrawiam. Adam

Może zainteresuje cię

Swędzenie piersi – przyczyny świądu piersi

 

Obrzęk warg sromowych – jakie mogą być przyczyny?

 

Grzybica piersi - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

 

Mięśniak podsurowicówkowy macicy (mięśniak podsurowiczy)

 

Czy swędzenie sutka może być objawem raka piersi?

 

Higiena intymna w okresie menopauzy

 

Postmenopauza – co to jest? Jakie są objawy okresu pomenopauzalnego?

 

Mastopatia – łagodne zmiany w piersiach – torbiele, stwardnienia, zgrubienia i guzki