loader loader

Tabletki na hemoroidy – jak wybrać najlepsze tabletki na żylaki odbytu?

Leczenie hemoroidów polega na stosowaniu leków działających miejscowo – zmniejszających swędzenie i ból odbytu, ale także preparatów przyjmowanych doustnie. Tabletki na hemoroidy wzmacniają naczynia żylne, co pozwala ograniczyć rozwój żylaków odbytu i zmniejszyć dolegliwości. Szybko rozpoczęte leczenie choroby hemoroidalnej przynosi oczekiwane rezultaty. Dostępne są leki na hemoroidy bez recepty – tabletki na żylaki odbytu, kremy, maści, czopki.

  • 4.4
  • 541
  • 8

Hemoroidy (żylaki odbytu) – przyczyny i objawy

Hemoroidy odbytu, zwane inaczej guzkami krwawniczymi, żylakami odbytu, to sploty rozszerzonych naczyń krwionośnych pod śluzówką dolnej części odbytnicy występujące w formie łatwo krwawiących guzków, które podczas oddawania stolca mogą wysuwać się przez odbyt.

Hemoroidy (zewnętrzne lub wewnętrzne) mogą powstawać w wyniku: częstych, uporczywych zaparć, nieprawidłowej diety, zbyt silnego parcia na stolec, niewydolności wątroby, ciąży (hemoroidy w ciąży), z powodu nadwagi i zbyt małej aktywności fizycznej.

Objawami hemoroidów są: ból, swędzenie i pieczenie okolic odbytu oraz krwawienie z odbytu (może pojawić się także krew na papierze toaletowym) oraz pasma śluzu w kale. Pacjenci zgłaszają niekiedy uczucie "mokrego" odbytu.

Żylakom odbytu towarzyszy znaczny dyskomfort (spowodowany m.in. swędzeniem i bólem odbytu), który utrudnia normalne funkcjonowanie. Prawidłowe i szybko podjęte leczenie choroby hemoroidalnej pomaga w łatwy sposób pozbyć się problemu.

Obejrzyj film, w którym lekarz mówi na temat hemoroidów:

Hemoroidy – leczenie – czopki, maść, krem, żel, zioła?

Leczenie hemoroidów warto skonsultować z lekarzem w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki problemu. Wskazane jest wyeliminowanie czynnika, który powoduje żylaki odbytu. W początkowej fazie choroby hemoroidalnej należy działać objawowo tzn. likwidować ból, dyskomfort i swędzenie odbytu.

Asortyment apteki oferuje wiele leków na hemoroidy, należą do nich środki opisane poniżej.

  • Tabletki na hemoroidy – zawierają diosminę, która powoduje zwiększenie napięcia naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz zmniejsza stan zapalny.
  • Maść na hemoroidy o różnym składzie. Najskuteczniejsze i bezpieczne maści na hemoroidy zawierają połączenie dwóch składników: lidokainy i tribenozydu. Lidokaina działa miejscowo znieczulająco, eliminuje pieczenie oraz świąd. Tribenozyd powoduje zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęków, działa miejscowo przeciwzapalnie oraz wpływa na poprawę napięcia ścian naczyń. Krem na hemoroidy nakłada się dwa razy dziennie (rano i wieczorem) za pomocą aplikatora dołączonego do opakowania.
  • Czopki na hemoroidy – zawierające taninę oraz bizmutu galusan zasadowy. Składniki czopków łagodzą ból i pieczenie, oraz działają ochronnie i wygładzająco na błonę śluzową odbytnicy. Czopki na hemoroidy stosuje się 1–2 razy dziennie. Kremy i czopki na hemoroidy są skuteczne przy zewnętrznych i wewnętrznych żylakach odbytu, ich aplikacja jest szybka i bezpieczna.
  • Żel na hemoroidy do mycia – właściwa higiena odbytu ma duże znaczenie przy pozbyciu się problemu żylaków odbytu. Preparat pozostawia ochronny film na skórze w okolicach odbytu, ma działanie regenerujące, antybakteryjne oraz właściwości ściągające
  • Zioła na hemoroidy w postaci herbatek, np.: ziele krwawnika, liść szałwii, ziele rdestu ostrogorzkiego, kora kasztanowca, koszyczek rumianku, które działają ściągająco, przeciwzapalnie i poprawiają krążenie obwodowe.

Zobacz też: Guzek w odbycie – co może oznaczać?

W leczeniu hemoroidów oraz w zapobieganiu ich nawrotom ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz stosowanie odpowiedniej diety, która jest bogata w błonnik.

Jak leczyć hemoroidy? Mogą być one również poddane stosowaniu metod mało inwazyjnych, które nie obciążają w znacznym stopniu organizmu chorego (np. krioterapia, skleroterapia, fotokoagulacja, bezpośrednia koagulacja bipolarna, metoda DGHAL).

Jeśli żadne z wyżej wymienionych metod nie są skuteczne w walce z hemoroidami, to konieczne może okazać się leczenie operacyjne hemoroidów.

Domowe sposoby na hemoroidy – co jest skuteczne?

Dobór metody leczenia hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Warto spróbować domowych sposobów na żylaki odbytu, gdyż często okazują się bardzo skuteczne, naleyą do nich m.in. dieta i tryb życia. Istotnym elementem walki z żylakami odbytu jest profilaktyka zaparć. Należy spożywać pokarmy bogate w błonnik (przede wszystkim warzywa i owoce), ponieważ poprawiają one perystaltykę jelit. Ważne jest również spożywanie dużej ilości płynów.

Na hemoroidy (chorobę hemoroidalną) sprawdzi się również aktywność. Szczególnie bowiem szkodliwe w przypadku skłonności do żylaków odbytu jest długotrwałe siedzenie. Zwiększa to ciśnienie w końcowym odcinku jelita grubego. Aktywność jest zatem niezbędna. Należy jednak pamiętać, aby unikać nadmiernego wysiłku fizycznego np. dźwigania ciężarów, ponieważ może być to powodem nasilenia objawów choroby. Najlepiej postawić na spacery, gimnastykę, bieganie, pływanie lub jogę.

Sposobem na hemoroidy będzie również właściwa higiena osobista okolic krocza. Zaleca się stosowanie preparatów o działaniu regenerującym, ściągającym i antybakteryjnym, które zawierają ekstrakty roślinne (np. kora dębu, nagietek, rumianek, aloes) i pozostawiają na skórze film ochronny. Ważne jest również, aby przy oddawaniu stolca unikać silnego parcia, gdyż może być to powodem powstania żylaków odbytu lub powiększenia już istniejących hemoroidów. Ulgę po wypróżnieniu przynosi intensywne schłodzenie guzków bardzo zimnym strumieniem prysznica lub nawet przyłożenie lodu. zimno prowadzi do obkurczania naczyń krwionośnych, więc dolegliwości i same guzki krwawnicze od razu zmniejszają się.

Zaleca się również nasiadówki z kory dębu na hemoroidy z: oczaru wirginijskiego, kory dębu, które działają łagodząco, które zmniejszają swędzenie odbytu i przyspieszają gojenie podrażnień.

Tabletki na hemoroidy bez recepty – jakie wybrać?

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia żylaków odbytu jest stosowanie tabletek na hemoroidy dostępnych bez recepty. W skład tych środków na nabiegłe krwią guzki krwawnicze wchodzi zmikronizowana diosmina, ewentualnie hesperydyna.

Diosmina wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne. Składniki tabletek na hemoroidy zwiększają napięcie ścian naczyń żylnych.

Diosmina na hemoroidy działa: przeciwobrzękowo, przeciwkrwotocznie oraz przeciwzapalnie, zmniejsza skłonność od pękania małych naczyń krwionośnych. W przypadku nasilenia dolegliwości tabletki na żylaki odbytu stosuje się 3 razy na dobę przez 4 dni, a następnie 2 tabletki na dobę przez 3 dni.

Najlepsze tabletki na hemoroidy są bezpieczne, skuteczne i wygodne w stosowaniu oraz dobrze tolerowane przez organizm. Można je stosować jako uzupełnienie leczenia wraz z innymi lekami oraz domowymi sposobami na żylaki odbytu.

Jeśli dolegliwości bólowe są bardzo nasilone, mamy do czynienia z bolącymi hemoroidami, można sięgnąć po środki przeciwbólowe, np. paracetamol.

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


Małgorzata Kołodziejczak, "Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej", Medycyna Rodzinna 1/2011, s. 7-11

Opublikowano: 24.08.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.4

Beata Górniak

Farmaceuta

Technik farmacji z kilkuletnim stażem pracy, biolog i pedagog. Absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie, specjalność biologia z wychowaniem zdrowotnym oraz Krakowskiej Medycznej Szkoły Policealnej im. St. Leszczyńskiej w Krakowie.

Komentarze i opinie (8)


u mnie niestety tabletki były koniecznością, bo trochę za późno zabrałam się za leczenie, ale ziółka też bardzo pomogły, wiec ogolnie polecam takie laczenie różnych metod a nie zdawanie sie na jedna tylko

#xenia a jakie zioła sie sprawdza?? bo nie testowałam jeszcze ziol na to

#xenia Jakie tabletki wybrałaś?

#Kima Tabletki dobierał mi lekarz, i to takie na recepte, wiec tutaj nie ma co polecać - takie rzeczy już dobiera lekarz, a nie my sobie sami. tamcia - zioła mogę polecić, bo to już preparat bez recepty, sama go znalazłam, sama testowałam - ogólnie ja mam mieszankę, z rdestem, prawoślazem, szałwią i bodajże skrzypem. Bardzo pomagają, na pewno zmniejszają ból, pieczenie i te wszystkie nieprzyjemne doznania.

Ja nie polecam tabletek, bolał mnie od nich brzuch ogólnie miałam po tym jakieś dziwne skurcze ale tak że nie mogłam wytrzymać w żadnej pozycji... najlepszym połączeniem okazała się maść 2x dziennie, według ulotki i do tego nasiadówki, ulga była szybko ale właściwie dzięki naparom do picia problem zupełnie zniknął od środka. Ja akurat w jakościowe zioła chciałam zainwestować, zależało mi żeby były od producenta a nie od pana xyz i zamówiłam z procto vita coś. Po dwóch miesiącach ciągłego stosowania wcześniejsza kuracja problem zniknął, teraz raz na jakiś czas sobie zaparzam, działają osłonowo i też pomóc mogą przy zaparciach więc po leczeniu już z głową i nie przesadzać

#Basia Te zioła o których piszesz dalej da się kupić?

Leki to pewnie tylko po konsultacji z lekarzem, a dla mnie to trochę wstydliwy problem, wiem że trochę głupio, ale tak jest i się zastanawiam co z tymi ziołami, czy są wstanie dobrze zadziałać i pomóc mi w problemie?

#Dagmara To wszystko zależy od skali problemu. Jeśli te żylaki wracają na swoje miejsce po parciu to zioła mogą pomóc, bo one stabilizują proces trawienia

Może zainteresuje cię

Jak łagodzić i leczyć ból, swędzenie i pieczenie przy hemoroidach?

 

Wideo – Hemoroidy

 

Szczelina odbytu – przyczyny, objawy, dieta, leczenie, powikłania

 

Krwawienie z przewodu pokarmowego – co to znaczy, jakie są przyczyny?

 

Jak leczyć hemoroidy?

 

Badanie proktologiczne (per rectum) – jak się przygotować, wskazania, czy boli?

 

Maść na hemoroidy – jaką wybrać?

 

Hemoroidy – jak łagodzić świąd i pieczenie?