loader loader

Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego – punkcja zatoki Douglasa

Brak zdjęcia

31 października 2013

Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego (punkcja zatoki Douglasa) to nakłucie tylnego sklepienia pochwy i pobranie treści najniżej położonego miejsca jamy otrzewnej. Przeprowadza się je najczęściej chcąc zdiagnozować ciążę pozamaciczną. Wskazaniem do punkcji zagłębienia maciczno-odbytniczego jest diagnozowanie ropni sklepienia pochwy i krwawienia do jamy brzusznej.

  • 4.6
  • 797
  • 0

Co to jest punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego?

Punkcja zatoki Douglasa, to nakłucie tylnego sklepienia pochwy i pobranie treści z zagłębienia odbytniczo-macicznego. Jest to najniżej położone miejsce w jamie otrzewnej, stad płyny gromadzące się w wyniku procesów chorobowych spływają do tej zatoki, o ile nie ma po drodze przeszkód.

Badanie ma na celu wyjaśnienie, jakie procesy patologiczne toczą się w jamie brzusznej. W zależności od uzyskanej treści z jamy Douglasa można podejrzewać występowanie niektórych schorzeń ginekologicznych, np. ropa świadczy o procesie zapalnym przydatków, a skrzepy krwi o ciąży pozamacicznej (ektopowej).

Punkcja zatoki Douglasa a ciąża pozamaciczna

Punkcja jest najczęstszym sposobem pozyskiwania płynu z jamy otrzewnej, można ją wykonać przez ścianę jamy brzusznej, a u kobiet wykonuje się ją właśnie przez zagłębienie maciczno-odbytnicze w poszukiwaniu krwi (rutynowe postępowanie diagnostyczne w ciąży ektopowej), komórek nowotworowych przy podejrzeniu raka jajnika.

Ciąża ektopowa – to ciąża pozamaciczna (poza jamą macicy), a także nieprawidłowo zagnieżdżona, choć występująca w jamie macicy (np. w szyjce macicy). Często kończy się poronieniem, zagrażając życiu matki. Rozpoznanie można opierać na objawach m.in. takich jak zatrzymanie miesiączki, pojawienie się krwawienia z dróg rodnych, ból brzucha.

Alternatywą dla punkcji zagłębienia maciczno-odbytniczego jest uzyskiwanie płynu podczas badania laparoskopowego i operacji endoskopowej. Nakłucie ściany jamy brzusznej wykonuje się w linii środkowej ciała, 2-3 cm (2-3 palce) poniżej pępka lub w 1/3 dolnej (zewnętrznej) linii łączącej kolec biodrowy przedni górny z pępkiem po stronie lewej lub rzadziej po stronie prawej, ze względu na ochronę naczyń krwionośnych przedniej ściany jamy brzusznej lub trzewi.

Wskazania do punkcji zagłębienia maciczno-odbytniczego

Kiedy wykonać badanie? Wskazaniami do punkcji zatoki Douglasa są:

  • podejrzenie ciąży pozamacicznej.
  • podejrzenie krwawienia do jamy brzusznej.
  • ropień zagłębienia maciczno-odbytniczego.
  • podejrzenie guzów zapalnych.

Jak przebiega punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego? Czy boli?

Przed wykonaniem punkcji zatoki Douglasa należy odbyć rozmowę z pacjentką, należy jej przedstawić korzyści płynące z badania oraz negatywne jego skutki. Należy uzyskać świadomą zgodę na zabieg.

Badanie wykonuje się w warunkach szpitalnych. Pacjentka znajduję się na fotelu ginekologicznym jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Do pochwy wkłada się wzierniki, a następnie kulociągiem (specjalne narzędzie ginekologiczne) ujmuje się część pochwową szyjki macicy i dokładnie się odkaża tylne sklepienie pochwy. To tutaj wykonuje się nakłucie igłą z dołączoną do niej strzykawką i aspiruje się płyn z zatoki Douglasa.

Wstępnie charakter treści ocenia badający, następnie może przesłać dalej na badania bakteriologiczne. Przy niepowodzeniu pobrania płynu, badający wykonuje łyżeczkowanie macicy. Punkcja tylnego sklepienia pochwy wykonywana jest w każdym wieku i może być prowadzona u kobiet w ciąży.

Badanie trwa kilkanaście minut. Wynik otrzymuje się w formie opisu. Punkcja zatoki Douglasa nie boli, badanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Przygotowanie do punkcji zagłębienia maciczno-odbytniczego

Przed zabiegiem punkcji jamy zagłębienia maciczno-odbytniczego należy przeprowadzić inne badania, zaleca się wykonać badanie ginekologiczne i ewentualnie inne badania, w zależności od wskazań do punkcji, jeżeli zlecił je lekarz.

Przed badaniem pacjent powinien zgłosić wykonującemu badanie skłonność do krwawień (skaza krwotoczna), jeżeli taka występuje oraz wszystkie informacje wynikające z badania ginekologicznego.

Poza tym specjalne przygotowanie do punkcji zatoki Douglasa nie jest konieczne.

Powikłania po biopsji zatoki Douglasa

Powikłania po punkcji zatoki Douglasa najczęściej mają związek z nakłuciem innego narządu, mogą wystąpić:

  • bardzo rzadko – krwawienie do jamy brzusznej,
  • również bardzo rzadko – nakłucie bańki odbytnicy,
  • uszkodzenie jelita,
  • nakłucie pęcherza moczowego,
  • wprowadzenie zakażenia i zapalenie otrzewnej.

Bibliografia

 
W Wylecz.to opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. Dowiedz się więcej o tym, jak dbamy o jakość naszych treści.


  1. D. Mishell, p. Brenner, Ginekologia (seria: Położnictwo i ginekologia - podstawowe problemy tom 2, Bielsko-Biała 1996, wyd.1.
  2. Bogdan Chazan, Ginekologia w praktyce lekarza rodzinnego, Warszawa 1997, wyd.1.
Opublikowano: 31.10.2013; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

USG doppler układu rozrodczego

 

Objawy ciąży pozamacicznej

 

Punkcja lędźwiowa (nakłucie lędźwiowe) – wskazania, przygotowanie, przebieg, znieczulenie, powikłania

 

Płyn w zatoce Douglasa (płyn w zagłębieniu maciczno-odbytniczym)

 

Biopsja endometrium (błony śluzowej macicy)

 

Krwawienie podczas ciąży

 

Ból prawego jajnika – przyczyny, diagnostyka, leczenie

 

Biopsja ślinianki – na czym polega, wskazania, przebieg, przeciwwskazania