loader loader

Badanie anty-TPO – normy i wyniki – jak interpretować?

Oznaczanie przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO (przeciwko peroksydazie tarczycowej) wykonuje się w przypadku diagnozowania procesów autoimmunologicznych toczących się w gruczole tarczowym, zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Badanie anty-TPO jest pomocne w wykrywaniu choroby Gravesa-Basedowa. Normy przeciwciał przeciwtarczycowych w morfologii zależą od wieku i płci. Wysokie anty-TPO świadczy o chorobie Hashimoto.

  • 4.6
  • 261
  • 1

Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO (ATPO) – czym są?

Przeciwciała anty-TPO (przeciwko TyreoPerOksydazie) są to białka wytwarzane przez komórki tarczycy skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej. Są przydatne w diagnostyce chorób autoimmunologicznych. Oznaczenie wykonuje się przeważnie łącznie ze sprawdzeniem stężenia tyreoglobuliny w momencie stwierdzenia nieprawidłowych wyników: hormonu tyreotropowego (TSH), (trójjodotyrodniny) T3, (tyroksyny) T4.

Produkcja przeciwciał anty-TPO zachodzi w momencie uznania komórek tarczycy za obce przez układ immunologiczny, wtedy dochodzi do: niszczenia tkanki gruczołu, przewlekłego zapalenia tarczycy, a nawet do niedoczynności albo nadczynności narządu.

Na niedoczynność tarczycy mogą wskazywać objawy, takie jak: wole tarczycowe, nadwaga i tycie, przemęczenie, wypadanie włosów, wysuszona skóra, zaparcia, wrażliwość na zimno.

Wśród objawów nadczynności tarczycy należy wymienić z kolei: nadmierne pocenie się, zmęczenie, nagła utrata wagi, przyspieszona akcja serca, lęk, bezsenność, drżenie mięśni, wytrzeszcz oczu.

Przeczytaj również: Progesteron – normy u kobiet, w ciąży i u mężczyzn

Anty-TPO – kiedy wykonać badanie na tarczycę?

Badanie tarczycy na przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO wykonuje się w celu podejrzenia oraz rozpoznania chorób autoimmunologicznych przebiegających w stanie niedoczynności lub nieprawidłowego funkcjonowania narządu.

  • Objawem niepokojącym, a zarazem wskazaniem do wykonania oznaczenia, są objawy niedoczynności tarczycy mogące wskazywać na chorobę Hashimoto.
  • Wskazaniem do oznaczenia mogą być również objawy związane z nadczynnością tarczycy o podłożu autoimmunologicznym – choroba Gravesa-Basedowa.
  • Według Amerykańskiego Towarzystwa Tyreologicznego oznaczenie przeciwciał a-TPO zleca się również u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciąże lub z niepowodzeniami położniczymi.
  • Dzięki badaniu przeciwciał anty-TPO można określić ryzyko poporodowego zapalenia tarczycy u kobiet w ciąży.

Przeczytaj: Wysokie TSH – co oznacza?

Badanie anty-TPO – jak wygląda?

Do badania przeciwciał przeciwtarczycowych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi być na czczo. Aby oznaczyć poziom przeciwciał anty-TPO, potrzebna jest próbka krwi uzyskana od pacjenta (badanie krwi). W tym celu należy wybrać dobrze widoczną i łatwo dostępną żyłę, odkazić wybrane miejsce, a następnie wykonać nakłucie cienką igłą. Materiał do badania w postaci krwi pobiera się do specjalnej, sterylnej strzykawki klasycznej lub próżniowej.

W przypadku wykonywania badania na przeciwciała anty-TPO u dzieci (zamiast wkłuwać się do żyły) można zastosować niewielkie nacięcie skóry specjalnym nożem (lancetem). To działanie spowoduje niewielki wypływ krwi, którą umieszcza się w specjalnej probówce, a następnie wysyła się do laboratorium w celu wykonania analizy.

Przeczytaj też: 17- 17-hydroksyprogesteron – kiedy badać i co oznacza podwyższony 17-OH-progesteron?

Wyniki anty-TPO – normy – co oznacza wysokie w badaniu krwi?

Jakie są normy anty-TPO w badaniu krwi? Zakres referencyjny określany jest dla każdego przypadku z osobna po uwzględnieniu wszystkich parametrów np. płeć, wiek. Należy mieć na uwadze, że wynik będzie zależał od metody przeprowadzonego oznaczenia oraz od samego laboratorium. Zalecane jest zatem wykonywanie kolejnych oznaczeń w tym samym laboratorium, aby móc porównywać poprzednie rezultaty badania. Trzeba pamiętać, że każdy otrzymany wynik należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Podwyższone lub wysokie anty-TPO w wynikach badań krwi mogą świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto).

Podwyższony wynik badania anty-TPO może występować również u osób z chorobą Gravesa-Basedowa, przeciwciała te są obecne u 6070 proc. chorych. Z tego powodu ujemny wynik oznaczenia nie wyklucza zachorowania.

Należy wziąć również pod uwagę, że występowanie anty-TPO może wzrastać wraz z wiekiem, u kobiet powyżej 60. roku życia są one wykrywane u 15 proc. badanych kobiet. Zaleca się zatem rozszerzenie diagnostyki w momencie wykrycia przeciwciał anty-TPO.

Opublikowano: 07.06.2017; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Kamil Kowal

Lekarz

Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W chwili obecnej pracuje jako lekarz stażysta w Wojewódzkim Szpitalu im. Prymasa Kardynała S. Wyszyńskiego w Sieradzu. W zakresie medycyny szczególnie zainteresowany chirurgią oraz ortopedią i traumatologią.

Komentarze i opinie (1)


Dzień dobry, TSH 1,75 F3 3,54 F4 1,29 Anty TPO 13,22 Anty TG 10,00 FSH 5,83 17 OH Progesteron 1,89 3 dzien cyklu Euthyrox 50 Ciąży brak od 3 lat Proszę o interwencję

Może zainteresuje cię

Choroby autoimmunologiczne – co to? Rodzaje, przyczyny, rozpoznanie, leczenie

 

Wideo – Choroba Gravesa-Basedowa

 

Tyroksyna – norma i wyniki – co oznacza nadmiar i niedobór?

 

Leczenie jodem w chorobach tarczycy

 

Choroba Gravesa-Basedowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie, dieta

 

Przeciwciała przeciwko receptorom TSH (anty-TSHR)

 

Wideo – Choroba Hashimoto

 

Przeciwciała TRAb