loader loader

Niedokrwistość Addisona (niedokrwistość złośliwa)

Niedokrwistość Addisona-Biermera zwana jest często niedokrwistością złośliwą. Anemia tego typu jest wynikiem niedoboru witaminy B12. Jest to choroba autoimmunologiczna. Jej leczenie polega na podawaniu zastrzyków z preparatem witaminowym, co powoduje całkowite ustąpienie dolegliwości.

  • 4.6
  • 735
  • 0

Czym jest niedokrwistość Addisona?

Choroba Addisona i Biermera zwana była zwyczajowo niedokrwistością złośliwą, ponieważ przez długie lata stanowiła nieuleczalną jednostkę chorobową. Na szczęście dziś jej etiologia została poznana, źródłem występujących zaburzeń jest niedobór witaminy B12. Schorzenie to należy do chorób autoimmunologicznych objawiających się przede wszystkim anemią, czyli niedoborem krwinek czerwonych w układzie krążenia oraz zaburzeniami neurologicznymi.

Przyczyny niedokrwistości Addisona-Biermera

Główną przyczyną anemii Addisona, a więc niedostatecznego wytwarzania krwinek czerwonych jest niedobór witaminy B12 , czyli kobalaminy. Nie jest to jednak bynajmniej skutek jej niedoboru w diecie, ale zaburzenia wchłaniania w obrębie błony śluzowej żołądka. W wyniku nieprawidłowości w układzie odpornościowym, organizm wytwarza szkodliwe autoprzeciwciała, skierowane przeciwko prawidłowym komórkom okładzinowym błony śluzowej żołądka oraz substancji umożliwiającej wchłanianie witaminy B12 – czynnikowi Castla, zwanego także „czynnikiem wewnętrznym”.

Przeciwciała łączące się z wymienionymi komórkami i substancjami blokują prawidłową drogę wchłaniania kobalaminy, która może zostać zaabsorbowana tylko po wcześniejszym połączeniu z czynnikiem Castla. Co więcej, na skutek procesu autoimmunologicznego, który de facto wywołuje odpowiedź zapalną organizmu, dochodzi do niszczenia błony śluzowej żołądka z dalszym upośledzeniem wytwarzania czynnika wewnętrznego oraz wydzielania kwasu solnego, niezbędnego w prawidłowym procesie trawienia. Ostatecznie pacjent boryka się z achlorhydrią oraz zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Choroba występuje sporadycznie, lub – rzadziej – jako postać rodzinna.

Objawy kliniczne niedokrwistości złośliwej

Na objawy anemii złośliwej składają zarówno dolegliwości wynikające z niedoboru krwinek czerwonych, jak i będące następstwem zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Do pierwszej grypy należą niespecyficzne symptomy takie jak:

Ponadto występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak:

Co więcej, niedobór witaminy B12 znacząco upośledza funkcjonowanie nerwów obwodowych, co wywołuje objawy ze strony układu nerwowego: uczucie cierpnięcia, drętwienie lub bóle kończyn, zaburzenia czucia głębokiego, problemy z utrzymaniem równowagi i chodzeniem, problemy przy oddawaniu moczu, zaburzenia widzenia, nieprawidłowe (osłabione lub wygórowane) odruchy ścięgniste.

W skrajnych przypadkach ciężkiego niedoboru kobalaminy dochodzi także do upośledzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego, co przejawia się zaburzeniami psychicznymi, takimi jak halucynacje, otępienie czy depresja. Ze względu na stan zapalny w obrębie żołądka może dojść do powiększenia wątroby i śledziony. U chorych na anemię złośliwą obserwuje się częstsze współwystępowanie innych schorzeń o etiologii autoimmunologicznej, takich jak cukrzyca typu I, zapalenie tarczycy czy niedoczynność kory nadnerczy.

Badania laboratoryjne w niedokrwistości Addisona

W badaniach laboratoryjnych przy niedokrwistości Addisona podstawowym objawem anemii są:

  • zmniejszona ilość erytrocytów, czyli krwinek czerwonych (oznaczanych najczęściej skrótem RBC od ang. Reed blood cell),
  • zmniejszona wartość hematokrytu,
  • zmniejszone stężenie hemoglobiny.

W przypadku choroby Addisona-Biermera nie mamy do czynienia z poważnymi odchyleniami od normy w zakresie wymienionych parametrów, ponieważ nie występuje niedobór żelaza, a krwinki czerwone są wytwarzane w nieznacznie zmniejszonej ilości – natomiast ich struktura jest nieprawidłowa. Cechą charakterystyczną dla niedoboru witaminy B12 jak i B11 jest powiększenie erytrocytów, nazywane makrocytozą.

Nieprawidłowe, owalne i powiększone krwinki czerwone nazywane są megalocytami. Częstą różnią się one między sobą wielkością, kształtem, a także zawartością hemoglobiny. Ponieważ witamina B12 bierze także udział w wytwarzaniu innych składników krwi, stwierdza się leukopenię i małopłytkowość, czyli odpowiednio niedobór krwinek białych oraz płytek krwi. W badaniu bioptatu szpiku kostnego stwierdza się nieprawidłowe komórki prekursorowe oraz cechy upośledzonej erytropoezy, czyli wytwarzania erytrocytów.

W osoczu krwi stwierdza się obniżone stężenie witaminy B12 oraz obecność autoprzeciwciał, skierowanych przeciwko komórkom okładzinowym żołądka oraz czynnikowi Castla. Istnieją także specjalne testy czynnościowe, pozwalające wykazać zmniejszone wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz upośledzone wchłanianie witaminy B12 dostarczanej drogą pokarmową. W badaniach obrazowych, takich jak gastroskopia, uwidocznić można zmiany w obrębie śluzówki przewodu pokarmowego.

Leczenie niedokrwistości złośliwej

Koncepcja leczenia choroby Addisona i Biermera jest nader prosta – skoro za większość objawów odpowiada niedobór witaminy B12, należy uzupełniać jej zasoby. Ponieważ upośledzone jest wchłanianie jelitowe, składnik ten musi trafiać do organizmu inną drogą. Pacjenci otrzymują kobalaminę w postaci zastrzyków domięśniowych, z reguły podawanych raz w miesiącu.

Taka terapia konieczna jest przez całe życie. Dolegliwości wynikające z niedokrwistości ustępują już po tygodniu od włączenia leczenia, natomiast zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego z reguły dopiero po około 6 miesiącach, lub też mogą okazać się nieodwracalne. Warto także wspomnieć, że pacjenci z anemią złośliwą powinni podlegać ścisłej kontroli onkologicznej, ze względu na 2-3 krotnie zwiększone ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Opublikowano: 31.10.2014; aktualizacja:

Oceń:
4.6

Sylwia Jastrzębowska

Sylwia Jastrzębowska

Lekarz

Lekarz w trakcie stażu podyplomowego, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Miłośniczka turystyki górskiej i sportów outdoorowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Anemia z niedoboru żelaza u dziecka

 

Anemia (niedokrwistość) sierpowata (sierpowatokrwinkowa) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Niska hemoglobina – o czym świadczy niski poziom hemoglobiny?

 

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – przyczyny, objawy, leczenie

 

Dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa (g6pd) – niedobór, wyniki badania

 

Anemia (niedokrwistość) - objawy, przyczyny i leczenie anemii

 

Jakie są przyczyny i objawy niedokrwistości?

 

Badanie krwi RDW – wyniki i normy wskaźnika RDW czerwonych krwinek